Вълнението в Черно море достигна 4 бала и създаде проблеми по брега и за корабоплаването.  Добрата новина от синоптиците е, че вълнението стихва и морето се успокоява.

Трети пореден ден морето бушува, залива варненския вълнолом и буните. Днес вълните по крайбрежието бяха около два метра, а в открито море - 4. Вълнението и силният източен вятър създадоха опасност за корабоплаването.

„Под Калиакра в момента около 22 кораба са се скрили от лошото време с надеждата като падне вятърът и се обърне вълнението и тогава да си продължат рейсовете”, каза Пламен Бонев от дирекция „Търсене и спасяване” на Морска администрация – Варна.

Огромни вълни засипаха с камъни и боклуци крайбрежието. На много места плаж вече няма.

"Положението е наистина критично. Заведенията, които са на края на самата пясъчна ивица вече са кажи-речи в морето”, заяви Андрей Василев, търг. Пълномощник на фирмата-концесионер.

Хората издигнаха диги, за да защитят заведенията. Не беше спасена обаче сърф базата - култово място за почитателите на водните спортове.

"Четириметрова огромна вълна подкопава бетонната плоча, прави я на части, част от стената пада, сърфове, лодки успяхме да ги спасим със съвсем леки поражения”, заяви Стилиян Дичев, треньор на спортен клуб.

Макар и разрушителни, вълните се оказаха подходящи за хавайски сърф. Морското ниво през последните дни се е увеличило с 30-40 сантиметра.

"Силното вълнение се дължеше на изключително силния източен вятър, който духаше над западната част на Черно море, образуваха се значителни вълни и температурата на морската вода се понижи поради смесването на по-топлите горни слоеве с по-студени долни”, обясни дежурният синоптик в НИМХ - Варна Венета Тодорова.

За разлика от Слънчев бряг, на Златни пясъци и "Св. Константин и Елена” няма наводнени хотели.

Трето денонощие рибарите край Шабла не спят и се опитват да спасят лодките си от морската стихия.

"Аз съм 23 години на морето и за пръв път го виждам така морето, голяма паника. Всички се опитват да спасят лодките, всеки бяга, грозна картина беше. Такива вълни не е имало никога. Моята лодка я взе, два пъти я вкарва в морето и я изкара там на същото място. Опитваме се да я връзваме", сподели рибарят Младен Иванов.

"Но тя вълната ставаше все по-голяма и някои лодки не успяхме да ги спасим вечерта още. Взема ги морето още същата вечер", подчерта рибарят Валентин Иванов.

Според рибарите, ако започналото изграждане на буната е било завършено, и лодките щели да бъдат здрави, а и брега нямало да бъде погълнат от морето.

"По брегоукрепиталната схема за Черно море за миналата година и за тази не бяха предвидени средства за тези съоръжения", каза Красимир Кръстев, кмет на община Шабла.

Още преди последната буря, морето е отнело на места между 3 и 6 метра от бреговата ивица в Шабла. Колко още е загубила общината, тепърва ще се изчислява.