Най-големи бонуси са получавали председателят и един от членовете на Управителния съвет - по 9 000 лева допълнително към заплатата. Средно бонусите за останалата част от ръководството на агенцията са по 5 000 лева на месец. През последните десет месеца общо около 130 души са получавали бонуси - за награди, нощен труд и участие в комисии.
"Задаваме си въпроса в какво се състоят тези проверки на 20-30 дни и се ходи на място на магистралата. Дали те не се изчерпват с въпросите как сте строители, строим, защото реалните данни са потресаващи", заяви Борис Марков.
"Видно за всички е, че в резултат на кризата няма да бъдат раздавани бонуси към пенсиите и към заплатите за Нова година. Явно обаче Дядо Коледа стои цяла година в АПИ и раздава ежемесечно подаръци", коментира Ваньо Шарков.
Ще има ли оставки в Пътния фонд и получиха ли задоволителен отговор обвиненията на синята опозиция, разказва Димитър Анестев.
За съжаление, опозицията по-скоро ще остане силно фрострирана от отговора и реакциите на шефовете на Пътния фонд след техните скандални обвинения. Както в един много популярен соц виц се разбира, че компютрите били компоти и не били за износ,а за внос, така, горе-долу, прозвуча днес и опровержението от Пътната агенция.
Наистина, двама служители от управата на фонда са получили бонус от почти 9 000 лева. Но той не е бил месечен, а годишен. Шефът на Пътния фонд Божидар Йотов показа същата справка, като тази на СДС, но я интерпретира по съвсем друг начин.
"Ето я справката, която стана повод за тези коментари. Заплатата на Божидар Йотов е 1 800 лева. На Щоле е 1 300 лева, а на Лазаров 1 755 лева - дори с 5 лева по-малка от моята. Може би защото е работил по-малко от мен. Бонусите са за 8 910 лева. Тази сума обаче я разделете на десет, прибавяте я към моето задължение и след това приспаднете данъците. Това е справката, която министърът е внесъл в Народното събрание и е обяснил точно, просто никой не иска да чете", заяви Божидар Йотов
В Пътния фонд работят 1 678 души, обяви финансовият директор Емилия Петрова. Средната заплата на служителите е 657 лева. Членовете на комисии по търговете получават към заплатите си допълнително по около 460 лева.
От фонда напомниха, че финансите им са стриктно одитирани и проверявани, включително и от Брюксел. Според тях те са една от агенциите в страната, където хем минават милиарди левове за инфраструктура, хем заплатите са едни от най-ниските в администрацията.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев също застана на страната на Пътната агенция и каза, че не може заплатата на нейния директор да е само 1 500 лева. Информацията за заплатите и бонусите на ръководството във фонда ще бъде качена в интернет страницата на министерството, обеща министърът и призова партиите да четат по-внимателно справките, които им се предоставят.