Аз съмпротив да изграждаме армия за износ. Нашата армия има ангажимент да пази границата на страната. Това заяви в “Тази сутрин” по bTV президентът Георги Първанов. Той съобщи, че е научил от медиите за решението нашата фрегата „Дръзки" да бъде изпратена да патрулира край Либия. Държавният глава каза още, че без съмнение Кадафи трябва да си върви. Според президента вероятно в Либия ще се наложи и сухопътна операция.

"Аз бях този, който пое отговорността за редица мерки за модернизацията на армията. Аз бях този, който даде старт за идеята на американски бази. Когато става дума за отговорност, аз съм поемал", отбеляза Първанов.

Според президента армията трябва да пази страната, а в момента военното ведомство не дава индикации за това и примерите са два: „Първо, в документите, които произвежда – там заплахата е елиминирана, и второ - по начина на формиране на военния бюджет. Не мога да се съглася, че армията ще трябва да пострада най-много”.

Президентът съобщи, че е научил за изпращането на „Дръзки” във водите около Либия от медиите и определи случая като „пренебрежение към президентската институция”. Първанов каза още, че не възразява за участието ни по този начин във военната операция, но остава с особено мнение по въпроса.

„Българската позиция изглежда объркана, бяха направени от премиера взаимоотричащи се твърдения. Аз не мога да направя своя избор между Кадафи и бунтовниците. Кадафи трябва да си ходи, без съмнение. Ако Кадафи остане, не може да говорим за никакъв мир", категоричен бе държавният глава. Според него обаче само отстраняването на Полковника не гарантира мира, още повече демокрацията.

По думите му реакцията на световните и европейските лидери е закъсняла срещу режима на Кадафи: „Те продадоха самолетите, с които Кадафи удари Бенгази. Той правеше каквото си поиска. Европейските лидери му позволиха да си разиграва коня и сега е трудно да върнем лентата назад”.

По въпроса дали да бъде изграден АЕЦ „Белене”, Първанов заяви, че в момента е още по-убеден, че референдум трябва да има. Президентът допълни, че именно сега спорът по този въпрос е станал още по-ожесточен, тъй като са се включили ще хора и фактори: „Това налага народът да се произнесе”.

Държавният лидер бе категоричен, че изборите през есента трябва да са последният срок за осъществяването на референдум. Според него би било по-евтино да се съберат три избора в едно, а и наличието на регулярния вот би накарало хората да се включат по-активно и в референдума.

Първанов обяви още, че на 12 април предстоят консултации с парламентарно представените партии, за да бъдат обсъдени организацията и възможните дати за провеждането на президентските и местните избори. Очаква се датата за тях да попадне между 20 октомври и 20 ноември.

Президентът отбеляза, че ще се опита да запази неутралитет относно кандидатите за неговото място: „За мен е важно да е качествен. Вместо да правят договорки, по-добре е партиите да се огледат и да намерят силните фигури. Виждам поне пет души, които биха могли да бъдат и по-добри от мен като президент. Казвам го като човек със самочувствието на успял президент. Мога да спомена имена вдясно, но се опасявам, че ще им създам проблеми”.

Той коментира и евентуалната кандидатура на Алексей Петров, като уточни, че вероятно Симеон Дянков може да даде повече информация по въпроса, тъй като скоро е имал среща с него.

Президентът сподели и очакванията си за развитието на предстоящите избори: „Очаквам радикализация не само на политическия, но и на личностния сблъсък, в това число и компромати. За мен тези избори ще бъдат „за” или „против” правителството на ГЕРБ. И това ще бъде истинският референдум”.

Първанов се пошегува с изказването на Цветан Цветанов, че кандидатът на ГЕРБ ще бъде мъж или жена, като отбеляза, че е бил силно изненадан. По думите му обаче ролята на жените в българската политика ще нараства: „Имаме вече утвърдени жени в политиката - компетентни, солидни професионалисти. Това идва като противовес на агресията в политиката от прехода, включително и днес”.

Държавният глава отказа да коментира една евентуална кандидатура на Меглена Кунева, но според него извеждането на общ кандидат на Тройната коалиция не е най-печелившата формула. „Бих казал, че на първия етап би било важно вляво и вдясно да се издигнат кандидатури, разпознати като автентични носители на електората”, коментира президентът.

Георги Първанов отбеляза, че в последно време са се случили няколко показни ареста, като визира задържането на бившия министър Николай Цонев, но не са били извършени онези, които хората чакат – босовете на организираната престъпност:

„Когато попитах министър Цветанов за това дали се подслушват босовете, той каза не, защото трябвало да се подслушват преди 15 години. Няма резон в това. Тези, които са ядрото на организираната престъпност, да са недосегаеми. Това е най-големият ангажимент на управляващите. Там бяха и най-големите очаквания. Едва ли някой е очаквал Бойко Борисов и Цветан Цветанов да се справят с кризата, но очакваха с престъпността”.

На обвиненията, че е човекът, който стои до главата на „Октопода”, държавният лидер отговори: „Активно кореспондиралият с него е неговият бивш приятел от спортните години е сегашният премиер”. Той отбеляза, че официални разговори с него сега води единият от двамата вицепремиери – Симеон Дянков. „Трябва някой да излезе и да каже, че Алексей Петров сега е лоялен бизнесмен”, призова Първанов.

След смъртта на Михаил Михов и твърденията, че президентът е поемал ангажимент към него, политикът коментира, че в записите става ясно кой реално поема ангажимента и това е Бойко Борисов. „Чакаме прокуратурата да каже кой е в основата на тези записи и какъв е бил механизмът. Много хора, когато отида в спортната зала, идват при мен и 90% от тях се оплаква. Не съм знаел какъв е бизнесът му или проблемът му, но е възможно той да ми се е оплаквал от натиск”, обясни държавният глава. И допълни: „Михов не ми е никакъв приятел. Познавам го като добър ръководител на баскетбола, както познавам 90% от българските спортисти”.

За имотното си състояние Първанов съобщи, че има апартамент от 62 квадрата в „Красна поляна”, както и друг апартамент на сина му, закупен с кредит от 90 000 евро. „Това не е като евтините апартаменти на Цветанов”. Той обяви също, че е готов да му бъде направена тотална и пълна проверка от НАП.

Присъединяването на България към пакта „Евро плюс” президентът коментира така: „На този пакт гледам доста противоречиво. Той би трябвало да дава стимули на страната за развитие на конкурентност, не само да спасява от фалит. Ако ние помагаме на страни, които са пред фалита, защо не се помага и на тези на опашката. По-добре да сме вътре, но нашият глас да се чува. Проблемът е, че така разликата между България и другите страни ще се увеличи, защото богатите ще си помагат”.

Своя политически проект АБВ президентът определи не като спринтьор, а по-скоро като маратонец. Той допълни, че в него се работи по производството на политика, подготовката на кадри и създаването на коалиция на духа. Очакванията са до следващите парламентарни избори АБВ да е готов да се включи.

Отношенията си с червения лидер Сергей Станишев държавният глава коментира като „нормални”, а с премиера Бойко Борисов – „без изменения”.

Новината около вълчицата, която отглежда пък Първанов, самият той коментира като постижение в хилядолетната история – за първи път човек опитомява вълк.