"Има голяма победа на ГЕРБ. Опозицията надцени силите си. Тя можеше да реши една по-силна задача - да вземе властта и една по-слаба - да събори ГЕРБ. Те имаха сили да вземат властта, но не и да съборят ГЕРБ. БСП и ДПС се надцениха”, заяви в студиото на bTV социологът Андрей Райчев. "Хората не са доволни от организацията на тези избори. Има две хипотези – некадърници или мошеници", каза той и обобщи: *"Но омразата към комунистите надделя над омразата към милиционерите".
"Сблъсъкът беше "статукво срещу промяна" и това даде възможност на Плевнелиев да излезе напред. Подкрепиха го хора, които смятаха, че трябва да се направи промяна в президентската институция”, каза на свой ред политологът Татяна Буруджиева. Според нея по-слаб състав на ЦИК не сме имали и не се е дало ясно послание към хората кое е важното – местните или президентските избори.
"Смятам, че това беше класически сблъсък между дясно и ляво", заяви политологът Юлий Павлов. "Имаше сигнали за контролиран вот, имаше сигнали за купуване на гласове, но това не променя изборните резултати", каза той. Според него партията на Волен Сидеров минава в опозиция. За сметка на това към ГЕРБ минава Яне Янев.
Според социолозите гласовете на Меглена Кунева са се разделили между Калфин и Плевнелиев. 60% от гласовете на Атака пък са отишли при кандидата на ГЕРБ.
Те бяха категорични, че не може да се говори за голям пробив на ГЕРБ в смесените райони. Кънчо Стойчев от "Галъп" заяви, че "смесените райони ще си останат смесени, докато Цветанов не спре да говори такива неща" (в предизбория щаб на ГЕРБ вътрешният министър коментира, че "вече можем спокойно да не говорим за смесени райони в страната, защото България вече е съвсем различна и много по-демократична", бел. ред.).
Подробности чуйте в прикачените файлове.