За Феим Чаушев от кърджалийското село Рибино, с агентурно име Бисер, в архива на ДС пише, че е бил силно привързан към органите на Комитета за държавна сигурност (КДС). Сътрудничил е и преди официалната дата на вербовката през 1966 г. с писмени сведения.

Агент Бисер е вербован на идейна база за разработване на интелигенцията от турски произход и оказване на положително влияние върху нея.


Според документите на комисията Бисер е докладвал за изменническите намерения на младежи от кърджалийско село, за изявленията на други лица от селата Малка Чинка и Токачка, че до 1968 г. нямало да остане нито един турчин в България и всички щели да се изселят.

При вербовката на Чаушев са били поставени задачи по емиграционно настроените лица от село Рибино и други общи задачи по турския изселнически въпрос и за коментари по IX конгрес на БКП.

В рапорта на разузнавача вербовал Чаушев пише, че е приел със желание предложения му псевдоним "Бисер". Кариерата на Бисер приключва през 1968 г., когато той отива да учи в Съветския съюз.