
Същевременно в забранителния списък за приватизация се прибавят лечебни заведения с национално значение - многопрофилни, университетски и специализирани болници.
Измененията, внесени от Министерския съвет, предвиждат при приватизация на лечебни заведения приватизираното търговско дружество да е длъжно да извършва лечебни или социални дейности за срок от 15 години.
При обсъждането на измененията, внесени от Министерския съвет, министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров обясни, че в забранителния списък ще бъдат добавени 64 лечебни заведения с национално значение, както и девет спортни обекта, сред които националният стадион "Васил Левски", спортният комплекс "Белмекен", столичният колодрум "Сердика".
Промените предвиждат към същия списък да бъдат прибавени нови осем дружества. Министър Димитров посочи, че сред тях е Мини "Марица Изток", което влиза в бъдещия енергиен холдинг.
Същевременно ще бъдат извадени 39 държавни дружества, сред които редприятия "Автомагистрали", "Техноекспортстрой", безмитните зони, както и 20 дружества, които вече са заличени по различни причини.
Измененията предвиждат продажбата на 37 мажоритарни пакета,
на които държавата е собственик, сред които на ТЕЦ "Бобов дол", ВМЗ, топлофикациите в Перник и Шумен, "Булгартабак". Министърът на икономиката и енергетиката посочи, че на приватизация ще подлежат и 183 миноритарни пакета - на електрораразпределителните дружества, в които държавата има около 30%, 42% от "Топлофикация -София", 25% в "Кремиковци".
Петър Димитров отбеляза, че 91,49% от държавните активи вече са приватизирани и голямата цел - бърза приватизация на държавната собственост, е изпълнена, затова целта сега трябва да бъде приключване на приватизацията.
Нов момент е насочването на 50% от средствата
от приватизация към "сребърния фонд", посочи министърът. Измененията в Закона за приватизация и следприватизационен контрол предвиждат това да стане от 1 януари 2009 г. Димитров посочи, че по този въпрос имат различия с министъра на финансите.
Измененията, внесени от Министерския съвет, предвиждат и възможност публично оповестен конкурс да може да се провежда на един етап, когато за целите на конкурса не е необходимо изготвяне на индикативни оферти.
Предлага се и паричните постъпления от приватизацията на обособени части на лечебните заведения да се превеждат по сметка на лечебното заведение, да остават негова собственост и да могат да се ползват само за финансиране на дейност и за инвестиции, пряко свързани с предмета на дейността му, след одобрение на собственика на капитала му.
Промените са подкрепени от водещата Комисия по икономическа политика.