Оказва се, че бактерията листерия моноцитогенес е открита в проби от 13 и 17 януари. Пробите са дали положителен резултат и в лаборатория в София. На голяма част от децата от трите общини вече са взети проби за изследване, резултатите ще са готови до дни.

Личните лекари започнаха да издирват бременните си пациентки и да ги насочват за изследване. Изследванията могат да се направят както в най-близката лаборатория, така и в РИОКОЗ- Дупница, които подеха кампанията за безплатно изследване за болестта. Успокояващ е фактът, че най-голямо количество от млякото "Милица” е доставено на 14 януари, в проби от този ден бактерията не е открита.

От детските градини пък уверяват, че дори да е пастьоризирано, млякото винаги се преварява, така че и да е имало зараза, тя е унищожена от високата температура. Според специалисти, по- опасно е за всички хора, които са консумирали прясно мляко вкъщи и преди това не са го преварили. За сега не са констатирани лица, които да проявяват симптомите на болестта.


Епидемиологът Ангел Кунчев, отговарящ за контрола на заразните болести в Министерство на здравеопазването, обясни за bTV, че миналата година има 10 регистрирани при хора случаи на това заболяване. Ето какво каза още д-р Кунчев:

"Заразяването става по много начини, най-често при употреба на замърсен хранителен продукт, може и да е вода, замърсени ръце, може и да е по въздушно-прашинков механизъм, при обслужване на животни, но най-често става при консумацията на продукт. Има рискови групи.

За обикновения човек рискът да се зарази от листерия при консумация на продукт е много нисък, но за бременните, за новородените от такива бременни положителни и за хората с някаква увреда в имунната система вече е проблем и затова ние в момента насочваме мерките точно към тези рискови групи.

Симптомите, ако имаме предвид конкретно заразяване с хранителен продукт, са не особени типични. Трудно може да се постави диагнозата само по тях – температура, отпадналост, различна степен на проявено разстройство, при някои от случаите има обрив, при други няма.

Необходима е квалифицирана помощ от страна на инфекционист, за да може да се стигне до точната диягноза и, разбира се, изследване.

Листерията се подава на лечение с антибиотични препарати и ако навреме започне лечението, тя е напълно лечима".