7 действащи зам.-министри и петима дипломати били агенти на ДС (видео)

Общо 107 са имената на бившите агенти на ДС, които са членове на българските правителства от 1990 г. досега. Седем от тях са действащи зам.-министри. Четирима действащи посланици - в Унгария, Норвегия, Индонезия и НАТО, както и генералният консул в Милано, също са сред оповестените.

Публикувано в  11:10 ч. 13.02.2008 г.

"Държавна сигурност (ДС) е навсякъде - е изводът на Екатерина Бончева от Комисията по досиетата. - Има изненади, дотолкова, доколкото някой път се натъкваме на име, което никога не съм предполагала, че може да е свързано с тези служби. Но няма изненади, защото с всеки прочит на документите и все повече навлизайки в темата, в технологията, аз се убеждавам в едно: че Държавна сигурност е един репресивен и развращаващ апарат" (вж. пълния списък; гледай видео). 

Агенти на ДС са били зам.-министърът на здравеопазването Матей Матеев, на социалната политика Баки Хюсеинов, на културата Иван Токаджиев, на вътрешните работи - Раиф Мустафа и Румен Андреев.

Сред бившите зам.-министри, които са били агенти в ДС, е и сегашният зам.-кмет на София Минко Герджиков, който е бил щатен сътрудник на Първо главно управление. Сътрудници са били двама зам.-министри на външните работи - Любомир Кючуков, който отказа коментар и Феим Чаушев, който днес научи, че е бил сътрудник.

Имената на доскорошния представител на България в Европейския съюз Станислав Даскалов, както и на действащия ни посланик в НАТО Любомир Иванов също са в списъка. Действащите дипломати, разкрити от комисията като бивши разведки, са посланикът ни в Унгария - Димитър Икономов, в Индонезия - Бойко Мирчев, в Норвегия Никола Карадимов, генералния консул в Милано Иво Иванов. 

Според източници на bTV темата с публикувания днес списък не е била отмината и на заседанието на правителството. Министрите обаче отрекоха. Дипломати от кариерата коментираха, че изваждането на светло на имена на бивши или настоящи разузнавачи, които в момента са в чужбина, е недопустим фал.

Освен Жан Виденов (единственият премиер в списъка), сред по-известните имена на бивши министри са: Васил Чичибаба, министър на земеделието и хранителната промишленост и Милчо Ковачев, съдържател на явочна квартира с псевдоним "Боабаб".

Коментарите

"Няма необходимост от оставки на действащи управляващи, присъстващи в списъка като сътрудници на бившата Държавна сигурност. Това не е повод за дискриминация и лустрация", заяви председателят на парламентарната група на левицата Михаил Миков.

"Няма и европейски изисквания за лустрация на бивши агенти. Отговорността е единствено морална", каза от своя страна Младен Червеняков от Коалиция за България. 

"Законът противоречи на националните интереси, прилага се с цинична перверзност, защото има текстове които могат да бъдат използвани, това е един закон който не само разбърква националната сигурност но и лични съдби на хората, които най -малко може да се каже", коментира Ивайло Калфин.

Това, което в момента се прави спрямо моите колеги, е липса на всякаква отговорност и държавническо отношение. Ние в момента, не само че им затрудняваме работата, но им застрашаваме и сигурността им, отбеляза Феим Чаушев

Агентите на Държавна сигурност трябва да напуснат правителството, категорични са от ДСБ и ОДС. Проблемът, според председателят на ПГ на ОДС Йордан Бакалов е, че премиерът Станишев предпочита да работи с ченгета и те няма никога сами да си подадат оставките.

Според Атанас Атанасов от ДСБ, Държавна сигурност не е преставала да съществува и нейни хора са на възлови постове в държавната власт и в момента, а премиерът Станишев ги оправдава с аргумент, че те не са направили нищо лошо защото са работили за държавата.

Не коментирам тази кал с досиетата, категоричен беше зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев.

Посланик Любомир Иванов отказа да коментира информацията, че е бил сътрудник на Държавна сигурност. До момента няма официален коментар и от квартирата на НАТО в Брюксел.

Източник от алианса поясни неофициално за bTV, че НАТО е подготвена за подобни случаи. Още с присъединяването на източно-европейските страни се е очаквало в системата на Северния съюз да влязат, хора работили за комунистическите служби, въпреки строгата проверка при постъпване на работа или на мисия.

В практиките на НАТО съществува система за обмен на поверителни документи, до които нямат достъп всички страни и техните мисии. Тази двойна система за обмен на информация не е само по отношение на източно-европейските страни. Подобни прецеденти за опазване на поверителна информация, за да не се компрометират данни или действия, е имало например с Италия през 80-те години. Също така само преди седмици се оказа, че посоченият за шеф на комитета за специалните служби на алианса - унгарецът Шандор Лаборк, е бил обучаван от КГБ. Въпреки това той бе потвърден на поста.

"Това е по-скоро един вътрешен въпрос за българския народ - да се справи с миналото си. Ние имаме интерес да сътрудничим с хората, които споделят визията за възможностите на ХХІ век, да направим нещо заедно и ще работим заедно с тези хора, а те са много в България, нямате липса в това отношение", коментира от Плевен посланикът на САЩ у нас Джон Байърли.

Министерство на външните работи присъства 16 пъти в решението на Комисията по досиета, която публикува имената на министри и заместник-министри, за които е установена принадлежност към структурите на бившата Държавна сигурност, установи проверка на Агенция “Фокус”.

В решението са имената на трима министри на външните работи в различни правителства: Любен Гоцев, Станислав Даскалов и Стоян Сталев. Останалите 13 са заместник-министри.

По азбучен ред имената на министри и заместник-министри от Министерство на външните работи, за които е установена принадлежност към ДС, са:

Бойко Мирчев, заместник-министър на външните работи. Бил е агент с псевдоним Матеев.

Валентин Петров, заместник-министър на външните работи. Бил е секретен сътрудник с псевдоним Козма в Първо главно управление на ДС.

Валентин Гацински, първи заместник-министър на външните работи и заместник-министър на външните работи. Бил е щатен служител на РУ на ГЩ.

Васил Байчев, заместник-министър на външните работи. Бил е секретен сътрудник на ІV отдел на ДС с псевдоним Стефан.

Димитър Икономов, заместник-министър. Той присъства два пъти в списъка. Първият път е посочен, че е бил агент с псевдоним Георгиев, вторият път – щатен служител в ДС.

Димитър Цанев, заместник-министър. Бил е секретен сътрудник на ДС с псевдоним Цолов.

Иван Гарвалов, първи заместник-министър на външните работи и заместник-министър на външните работи. Бил е секретен сътрудник, с псевдоними Добролюбов, Ников.

Иван Христов, заместник-министър. Бил е щатен служител РУ – ГЩ.

Константин Главанаков, заместник-министър. Бил е секретен сътрудник и агент с псевдоним Войнов. Главанаков е бил и заместник-министър на външно-икономическите връзки.

Любен Гоцев, министър на външните работи - 22.09.1990 г. - 20.12.1990 г. Бил е щатен служител на Първо главно управление.
Любомир Иванов, заместник-министър. Бил е щатен служител на ДС.

Любомир Кючуков, заместник-министър в сегашното правителство. Бил е секретен сътрудник с псевдоним Николай.

Феим Чаушев, заместник-министър в сегашното правителство. Присъства в списъка като агент с псевдоним Бисер. Той е включен с името Петър Юриев Чаушев. Чаушев е бил и заместник-министър на младежта и спорта.

Станислав Даскалов, министър на външните работи -
30.12.1992 г. - 17.10.1994 г. Даскалов е бил също и заместник.-министър на индустрията и търговията, заместник-министър на търговията и заместник-министър на външноикономическите връзки. Според публикуваното решение – той е бил агент и секретен сътрудник с псевдоними Явор, Гастона.

Стоян Сталев, министър на външните работи - 12.02.1997 г. - 21.05.1997 г. бил е агент, с псевдоним Маринов. Бил е сътрудник на ДС.

Христо Миладинов, заместник-министър. Бил е секретен сътрудник с псевдоним Минков.

Двама министри на културата и седем заместник-министри са били сътрудници в различно качество на структурите на бившата Държавна сигурност.

Министрите са Георги Георгиев и Иван Маразов. По азбучен ред имената на министрите и заместник-министрите в Министерство на културата, сътрудничели на структурите на бившата ДС, са:

Борис Огнянов Данаилов, заместник-министър. Сътрудничил е на ДС – управление VІ – І – І. Бил е агент с псевдоним Ван. Снет е от действащ оперативен отчет през 1990 година.

Боян Славчев Скопаков, заместник-министър на културата. Бил е сътрудник на различни отделения на ДС като агент – осведомител с псевдоним Добромир. Снет е от действащ оперативен отчет през 1989 г.

Воля Димитров Русев, заместник-министър. Регистриран е на 8 февруари 1967 г. Осъществявал е сътрудничество в ДС, ПГУ, отдел III, отдел ХI в качеството на секретен сътрудник. Псевдонимът му е бил Ерик. Снет е от действащия оперативен отчет през 1972 година.

Георги Костов Георгиев, министър на културата - 26. 01. 1995
г. - 10. 06. 1996 г. Сътрудничил е на ДС, управление V, отдел VІ. Георгиев е бил агент с псевдоним Иванов. Снет е от действащ оперативен отчет през 1960 г.

Иван Токаджиев, заместник-министър на културата в сегашния кабинет. Сътрудничил е на ОУ – МВР Разград – ДС, отдел 06 и отделение 06. Бил е агент с псевдоним Колев. Снет е от действащ оперативен отчет през 1991 г.

Иван Русев Маразов, министър на културата - 10.05.1996 г. - 12.02.1997 г. и заместник-министър на културата. Маразов е бил агент в ДС, управление VІ, отдел V, отделение І. Псевдонимът му е бил Библиотекара. Снет е от действащ оперативен отчет през 1988 година. Маразов е бил и заместник-министър на културата, преди да стане министър.

Райна Димитрова Гаврилова, заместник-министър на културата. Била е секретен сътрудник в ДС, ПГУ, отд. ХІV. Псевдоним Рада. Няма данни кога е снета от действащ оперативен отчет.

Тодор Кръстев Василев, заместник-министър. Осъществявал е сътрудничество в ДС, отдел „Задгранични паспорти”. Бил е осведомител с псевдоним Иванов. Снет е от действащ оперативен отчет през 1975 година.

Христо Христов Друмев, заместник-министър на културата. Бил е агент, секретен сътрудник в различни отделения: СГУ на МВР-ДС, отдел II, отделение IV; РУ-ГЩ; ДС, ПГУ, отдел IV, отдел ХIII, отдел III. Псевдонимите му са Драганов и Борил. Снет е от действащ оперативен отчет през 1990 година.