
От скоро гласът на Еврокомисията в София, говори на чист български. Германски възпитаник и магистър по право Зинаида Златанова е втората българка с висок пост в евроадминистрацията. Преди да наследи Майкъл Хъмфрис тя работи по преговорите, от българска страна. Шест години координира европейски и финансови въпроси в министерския съвет.
Милена Филчева: Вашият предшественик ви нарича "професионалист с много опит". На какви лични качества ще заложите и какви са вашите приоритети?
Зинаида Златанова: "Освен на собствените си качества бих заложила много и на екипността. На мен и на представителството ни се иска много така да комуникираме европейските политики, че българските граждани да имат мнение. В момента има няколко много важни въпроси, които са във фокуса на нашето внимание по отношение на комуникацията.
Това е договорът от Лисабон, 2008-ма е година на между културния диалог. Много важен приоритет е и напоследък излезлия енергиен пакет, в който става въпрос за неща като енергетиката и промяната на климата. И разбира се като червена нишка, която минава през всичко това, това е комуникацията със гражданите".
Милена Филчева: Според социолозите, българите се притесняват за европейските пари. Познавайки родните маниери, Вие имате ли притеснения?
Зинаида Златанова: "Няма спор, че тези средства са средства на 500 милиона европейски данъкоплатци, включително и българските и фактът, че на този въпрос се гледа с внимание и, че той е във фокуса на общественото мнение е много показателен, и е много важен, и това е всъщност начинът той да бъде разглеждан. Безспорно е, че подходът и принципът при изразходване на тези средства е ефикасност и прозрачност”.
Милена Филчева: Приключи ли случая "Пътна инфраструктура"?
Зинаида Златанова: "Този случай изцяло е в ръцете на българските институции. Те са тези, които трябва да изяснят случая и да предприемат предписаните от закона действия по него. Аз лично нямам резултати от проверката.
Имаше послания през последните дни, че Брюксел трябва да бъде доволен от това какво ще направят институциите или че не можем да удовлетворим Брюксел, това беше заявено на няколко пъти в публичното пространство. Аз бих поставила въпроса така - как да са доволни българските граждани от своите институции".