
На 14 януари при самоконтрол, който осъществява самата фирма, в цеха й в село Кочериново е засечена проба, която е имала микроорганизма, причиняващ болестта листериоза.
На 17 януари проверка, направена от Регионалната Ветеринарно-медицинска служба в Кюстендил е засечена отново пробата, след това е изпратена проба и в София, в Централния Ветеринарно-медицински институт, където наличието на тези микроорганизми е потвърдено.
На 30 януари е затворен цехът, който произвежда прясното мляко, в което е засечен микроорганизмът. Веднага след това е започнало и търсенето на продукта в търговската мрежа, за да бъде спряна продажбата му.
Засечено е и разпространението му в детски градини и ясли. От Министерство на здравеопазването уточниха, че с това прясно мляко се снабдяват 26 детски заведения в Кюстендилска област.
Това са малка част от децата, които са яли от заразеното мляко. В тази детска градина директорката е уведомена от хигиенните инспектори за откритата в прясното мляко бактерия.
Силвана Дамянова, директор на детска градина в Кочериново: "Ние незабавно предприехме мерки и спряхме консумацията на млякото, пастьоризираното мляко, кисело, прясно и всякакъв вид”.
Бактерията, причиняваща болестта листериоза е изолирана в проби, взети от инспектори на 14 януари. Резултатите излизат 2 седмици по-късно, цехът на фирмата за производство на мляко и млечни продукти е затворен, но до родителите и директорите на детските заведения информацията достига по-късно.
Силвана Дамянова, директор на детска градина в Кочериново: "Днес уведомихме родителите писмено в тази декларация, че трябва да вземем материал от децата за анална проба с тампон”.
След като излязат резултатите от пробите, ще стане ясно има ли заразени деца. Иначе в детските градини млякото, макар и пастьоризирано, винаги се преварява, твърдят готвачите.
В следващите дни на децата ще се дава мляко на друга фирма. Според собственика на цеха за производство на мляко, или пробите, взети от ДВСК- Дупница са манипулирани, или става въпрос за удар от страна на конкуренцията.
Борислав Киройчев, "Евро мийт енд милк": "Не можем в момента да обявим нещата точно така, както са, всичко ще си дойде, ще дойдат последствията скоро за тия неща и вече тогава ще излезе истината наяве”.
Борислав Киройчев е сигурен в качеството на продукцията си и дори бил готов да обезщети с по 100 хиляди лева всяко дете, което се окаже заразено с листериоза. Тъй като именно тази фирма снабдява всички детски и социални заведения в Благоевград с мляко, от Общината направиха проверка.
Д-р Антон Билев, началник отдел "Здравеопазване" в община Благоевград: "В момента нямаме данни, че в Благоевград млякото е заразено”.
Днес инспектори от ДВСК-Дупница взеха нови проби от цеха на фирмата в Кочериново. По случая прави проверка и Икономическата полиция в Кюстендил.
Епидемиологът Ангел Кунчев, отговарящ за контрола на заразните болести в Министерство на здравеопазването, обясни за bTV, че миналата година има 10 регистрирани при хора случаи на това заболяване. Ето какво каза още д-р Кунчев:
"Заразяването става по много начини, най-често при употреба на замърсен хранителен продукт, може и да е вода, замърсени ръце, може и да е по въздушно-прашинков механизъм, при обслужване на животни, но най-често става при консумацията на продукт. Има рискови групи. За обикновения човек рискът да се зарази от листерия при консумация на продукт е много нисък, но за бременните, за новородените от такива бременни положителни и за хората с някаква увреда в имунната система вече е проблем и затова ние в момента насочваме мерките точно към тези рискови групи.
Симптомите, ако имаме предвид конкретно заразяване с хранителен продукт, са не особени типични. Трудно може да се постави диагнозата само по тях – температура, отпадналост, различна степен на проявено разстройство, при някои от случаите има обрив, при други няма.
Необходима е квалифицирана помощ от страна на инфекционист, за да може да се стигне до точната диягноза и, разбира се, изследване.
Листерията се подава на лечение с антибиотични препарати и ако навреме започне лечението, тя е напълно лечима".
Разговор с д-р Латин Димитров, директор на Регионалната ветеринарно-медицинска служба в Кюстендил
- Засякохте ли вече източника на зарата?
Д-р Латин Димитров, директор на Регионалната ветеринарно-медицинска служба в Кюстендил: "Заболяването листериоза не е констатирано в България през последните 10 години. В потвърждение на това е и резултатът, който ние получихме от епизоотологичното проучване, което проведохме във връзка със случая. При него не се констатираха клинично болни животни, както на територията на Кочериново, Рила и Дупница, така и на територията на Кюстендилска област. В резултат на това епизоотологично проучване установихме, че суровината, която постъпва в млекопреработвателното предприятие, т.е суровото мляко от 14 източника, вследствие на което чрез преработка се получава готовия продукт, е също отрицателна за наличие на листерия моногцитогенес.
- Т.е. заразата е причинена в самия цех?
Д-р Латин Димитров: "Ние предполагаме, че се касае за вторично замърсяване на готовия продукт. Листерия моноцитогенес е широкоразпространен микроорганизъм в околната среда, като главен резервоар на заболяването и на причинителя са гризачите. Освен това, той спада към групата на т.нар. условно патогенни микроорганизми, които може и да обитават нормално макроорганизма на животните.
- А как се пренася тази зараза от животното на човека?
Д-р Латин Димитров: "Най-лесно човек може да се зарази когато консумира готово мляко от заразени животни, тъй като е известно, че той се отделя от вимето на животните, които боледуват. Във връзка с този важен въпрос е важно да се каже и да се знае, че за да се причини заболяване в човека концентрацията на листерия моноцитогенес в един кубически милилитър мляко трябва да бъде от порядъка на 10 на девета степен. Или казано с по-разбираеми думи, от един милион до един милиард броя микроорганизми листерия моноцитогенес трябва да се съдържат в такова количество, че да предизвикат заболяване в човека.
- В случая какво е засечено?
Д-р Латин Димитров: "В случая допълнителните изследвания, които се проведоха в Централния научно-изследователски ветеринарно-медицинския институт в София, които потвърдиха положителните резултати от нашата лаборатория се оказва, че във въпросната проба от въпросното предприятие в 25 милилитра мляко се съдържа един единствен брой листерия моноцитогенес".