Заради сушата, цената на фуража е скочила с 60-70%, а изкупните цени на готовите продукти са почти същите, жалват се производители, които готвят протести в Добрич.

Секторът е стратегически за страната ни, която осигурява 15% от световното производство на патешки продукти и е на второ място по производство на гъши дроб след Франция.

Стоян Пантелеймонов има ферма за отглеждане и гушене на патици от началото на 1998 година. През тази година обаче една трета от фермата му е празна. Причината - непосилно високите цени на фуража и царевицата.

Стоян Пантелеймонов: "Една патица излиза от порядъка на 29-30 лева, някъде около 30 лева. Продукцията, която се реализира на вътрешен и външен пазар при едни нормални резултати, достига до 25-26 лева. Реализираме една загуба от порядъка на 3-5 лева".

В края на май, когато свършва производственият цикъл на птицевъдите всички ще реализираме огромни загуби, допълва Пантелеймонов.

Стоян Пантелеймонов: "След като си направих сметката, за мен е по-добре тия животни да измрат от глад, да ги оставя да измрат, отколкото да ги храня и да трупам повече загуби."

За да изхранват животните, фермерите купуват фураж на цена 620 лева за тон без ДДС, а миналата година са плащали по 370 лева за тон. Царевицата също е скочила двойно.

Стоян Пантелеймонов: "Искането ни към Министерството на земеделието ще бъде да поеме, ако ще и еднократно, 30-35% от стойността на фуражите, които сме вложили".

Ако това не стане, прогнозата е че най-малко 30% от фермите за патици ще фалират.