Въпреки че заседанието е закрито, управляващите дадоха пресконференция.  

Йордан Цонев, зам.-председател на ДПС: "Ние си поставяме за задача, със съдържанието на тази програма и с нейното изпълнение да направим ясна заявка за втори мандат на управляващата коалиция в този й състав”.

Не случайно 2013 година е срокът на актуализираната програма за управление на Кабинета, оглавяван от Сергей Станишев. До тогава тройната коалиция ще се съсредоточи върху четири приоритета: повишаване стандарта на живот и доходите; създаване на конкурентна бизнес среда; повишаване качеството на образованието и по-добро здравеопазване.

За осигурителната система още в понеделник започват преговори със социалните партньори, за да се избере окончателният й вариант. 

Ивайло Калфин: "Включително с промените, които предвиждаме, предвиждаме една яснота и за всеки осигурен да се знае какво се осигурява от него, от неговите доходи, какво получава той от държавния бюджет. Това също увеличава стимулите”.

Участниците в днешната пресконференция не бяха склонни да говорят дали и кога предстоят промени в Кабинета.

Милен Велчев: "По този въпрос, да, много шум се вдига. Включително и аз вдигам шум като непрекъснато отговарям, че на този семинар смяната на министрите не е на дневен ред”.

Сергей Станишев, Ахмед Доган и Симеон Сакскобургготски ще отговарят на журналистически въпроси утре на заключителната пресконференция на разширената среща в Хисар.

В дневния ред на хисарската среща е и темата за Здравната каса. Има идея за въвеждане на задължително допълнително здравно осигуряване в частни фондове, по примера на пенсионните.

Така Здравната каса ще плаща лечението само на хората с ниски доходи, а останалите ще се лекуват чрез избрани от тях фондове. Все още управляващите не са се произнесли по тази тема.

В очакване това да стане потърсихме експертния коментар на автора на проекта Здравна каса, бившият здравен министър Илко Семерджиев.

Според Илко Семерджиев, премахването на монопола на държавната здравна каса ще има положителен ефект.

Д-р Илко Семерджиев: "Всеки, който плаща здравни вноски, ще може сам да избере в кои каси да отидат тези средства за управление, така че да се въведе конкуренция между здравните каси и по този начин клиентът става център на вниманието”.

Но това, според експертите по здравен мениджмънт, не означава спиране на работата на държавната здравна каса. Тоест, вноските към нея трябва да останат задължителни.

Д-р Илко Семерджиев: "Ако вие  внасяте част от своята заплата в здравен фонд и имате право сама да  решите къде ще отидат парите, в кой частен фонд, няма хипотеза една каса да бъде за бедни, другата за богати, защото всички очевидно ще се присъединят към богатата каса”.

Според бившия здравен министър, проблем с контрола над частните фондове не може да има, защото в момента дори към държавната каса контролът е по-занижен.

Д-р Илко Семерджиев: "И в момента частните каси са много по-контролирани отколкото НЗОК. Първо те са подложени на държавна регулация и МЗ има специализирана дирекция специализиран здравноосигурителен надзор. Всяка година по няколко  пъти одитира частните здравни каси”.

Още преди да е факт промяната в здравната система, все повече работодатели сключват договори с частни здравни фондове, за да ползват служителите им нужния палет услуги.

Днес и утре в Хисаря трябва да бъде обсъдена и идеята за въвеждане на данък за онези, които имат земеделска земя, но не я обработват. За момента не се съобщават подробности за размера на този нов налог, нито срокове за неговото въвеждане, тъй като данъчните ставки за тази година вече са одобрени.

Друга обсъждана тема е тази за „държавния голф”. Получи се информация, че вчера премиерът Сергей Станишев е замразил този проект. Според наша информация става дума за нещо по-различно. Правителството, тройната коалиция, има идея да развие една цялостна програма за устойчив туризъм.

В тази програма се включват всички видове туризъм, с които ние все още не сме толкова добре свикнали, като любителски туризъм, еко-туризъм, спа-туризъм и това, което ще стане в понеделник е, че ще бъде обсъдена стратегията за развитието на устойчив туризъм и едва тогава тази точка ще влезе отново на заседанието на Министерски съвет.