
Развитието на голф туризма може да увеличи туристическия сезон по Черноморието на осем-девет месеца. Това показва и опитът на други държави. Например в Дубай преди да се развие този вид туризъм страната също е страдала от презастрояване и не особено висока заетост на хотелите, както е по нашето Черноморие.
Красимир Гергов: "Сега в момента има игрища, които работят дори 24 часа, защото времето позволява. Такава стратегия има и Майорка, където са построени 15 игрища, които са предоставени от държавата за този тип туризъм. Но без такава политика в туризма - например Гърция има толкова игрища, колкото има и в България".
В Гърция вече има проект за 30 голф игрища на държавни терени. Много по-напреднала в този вид туризъм е другата ни южна съседка - Турция. Там държавата е предоставила на частни инвеститори над 100 терена в цялата страна.
"На едно голф игрище оборота е около 30-40 хил. долара на ден. Това е печалбата на едно голф игрище в Турция например. Това са всички такси, които плащат играчите".
От Българската голф асоциация са изчислили, че за да сме конкурентни на съседна Турция в България трябва да има 30 голф игрища, 15 от които на Черноморието.
"Ние сме много по-конкурентни. Юли и август, когато са най-скъпите туристи, те в Турция не могат да играят - там е изключително топло. Тогава България е изключително подходяща за голф. Затова смятам, че ние можем да "оберем" едни от най-добре плащащите туристи".