За да се справи с проблема, държавата започна кампания под наслов "Децата безопасно в Интернет".

Юлиян и Елица са представители на новото, цифровизирано поколение. На 12, те още нямат лични карти, но за сметка на това от години са с интернет-самоличност.

Елица Вранчева, 12 години: "Родителите ми не знаят къде влизам, но ми разрешават, защото аз не влизам в някакви неприлични сайтове".

Елица не може да преброи колко часа дневно е във виртуалното пространство, но със сигурност го предпочита пред учебниците. Попадала е и на странни непознати в чатовете, предлагащи среща.

Елица Вранчева, 12 години: "Обаче аз веднага го блокирам и не ми е нужно просто. Много се забавлявам с него и мисля, че ако го нямаше Интернет ще скучая повечето време".

Не е тайна, че освен за разпространение на порнографски материали, Мрежата отдавна е любимо място и за педофили, търсещи близост чрез десетките сайтове за запознанства.

В същото време 90% от родителите нямат специален софтуер на домашния компютър, който да предпазва от посещения на нежелани сайтове.

Ширин Местан: "Ние сме склонни да задаваме на децата въпроси, свързани с ежедневието им в училище, това, което им се е случило на улицата, но не се сещаме да им задаваме въпроси какво преживяват в Интернет".

Според Местан, държавата, родителите и цялото общество са длъжни да затегнат контрола над компютрите.