Духовниците представиха своя концепция за въвеждането на предмета.

В концепцията се предлагат три основни направления - православие, ислям и религиознание или етика - за децата, които не принадлежат към най-разпространените у нас религии.

При голям брой ученици от друго вероизповедание ще има възможност и то да се преподава, но само ако има вековно историческо присъствие в България, чисто досие в европейските страни и доказателства за положително въздействие върху личността и обществото.

От Светия синод не са съгласни с обсъжданата концепция на обществения съвет по въпросите на обучението по религия в училището, която предлага да се изучават наравно четири религии - християнство, ислям, юдаизъм и будизъм.

Митрополит Гавраил: "Според тази концепция няма нито една богооткровена религия, няма нито една религия, която да носи в пълнота божествената благодат, а всяка религия има някаква истина, и къде и коя е тая истина ще ни бъде посочено именно от концепцията".

От Светия синод смятат, че изучавайки едновременно различни религии децата ще останат с убеждението, че не могат да вярват напълно в нито една от тях. Концепцията на Българската православна църква намира подкрепа и от Главното мюфтийство.

Хюсеин Карамолла: "Ние сме солидарни с исканията на Светия Синод и смятаме, че обществеността ще прояви разбиране и ще намери реално своето място за изучаването на предмета религия".

Министърът на образованието Даниел Вълчев също е запознат с концепцията. Той обаче подчерта, че предстоят още много дебати по въвеждането на предмета.