Това съобщиха на пресконференция директорът на Центъра за международна търговия и икономика към "Херитидж" Тери Милър и изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла
Костадинова.

В изследването са включени общо 162 страни от цял свят, сред тях България е на 59 място. Индексът на икономическа свобода се определя от 10 параметъра - свобода на бизнеса, на търговията, фискална свобода, парична свобода, размер на правителството и доколко то се намесва в икономиката на страната, инвестиционна свобода, финансова свобода, право на собственост и доколко то е защитено, свобода от корупция и свобода на труда, обясни Тери Милър.

Страните с най-висок индекс на икономическа свобода са Хонг Конг, Сингапур, Ирландия, Австралия, САЩ, Нова Зеландия, Канада, Чили, Швейцария, Великобритания. Най-зле представилите се по всички изследвани критерии са Северна Корея, Куба, Зимбабве, Либия, Бирма, Туркменистан, Иран, Беларус, Бангладеш и Венецуела.

Регионите с най-висока икономическа свобода са Европа и Америка, а страните от Суб-Сахарския регион са с най-ниски показатели на икономическа свобода, сочи изследването.

Според Тери Милър, България е между страните, за които може да се каже, че са средно свободни и че са на кръстопът. За последните години те увеличават икономическата си свобода, но с доста ниски темпове, коментира Милър.

Има голяма връзка между нивата на икономическа свобода и Брутния вътрешен продукт на глава от населението, посочи Тери Милър. Докато в Европа БВП е средно около 33 хил. долара на глава от населението, то в България БВП е 10 хил. долара на глава от населението, посочи той.

Най-нисък за България е показателят "право на собственост", където икономическата свобода е едва около 30%, докато в страната лидер по този показател - Ирландия, индексът на икономическа свобода е над 85%. Това е свързано с недостатъците на съдебната система и с факта, че за да влязат в сила някои договори минават до две години, посочи Тери Милър.

Друг нисък за България показател е нивото на корупция - тук индексът на икономическа свобода е 40%, докато в Скандинавските страни е над 90 процента, сочи изследването.

Единствено по показател фискална свобода България надминава 80%, но изследването отчита само плащаните данъци, а не и осигуровките, които в България са най-сериозният дял от удръжките, посочи Петър Ганев. Той отбеляза, че е установена закономерност - колкото е по-свободна икономиката, толкова по-ниски са нивата на инфлация.