Асоциацията предупреди за тенденция към увеличаване на лихвите по кредитите. Тя я обвърза с тенденцията в последните месеци към влошаване на финансовата среда в света.

Пазарът на имоти отчита 18% ръст в броя на сключените сделки, но и отлив на чуждестранния интерес. Причината е в опасенията на анализатори сътресенията на ипотечния пазар в САЩ да се отразят и на икономиките в Европа, включително на Балканите, казва Орлин Владиков.

Експертът отчита и редица грешки на родния имотен пазар, като първата е, че държавата абдикира от контрола върху този пазар. През 2007-а средният ръст на недвижимите имоти е в рамките на 27-37%. Владиков отбелязва, че някои от цените са петкратно завишени.

У нас не е възможна криза с магнитута на американската, смята от своя страна дилърът Валентин Иванов, който обяснява:

"В САЩ кризата е заради това, че ниските лихви стимулираха раздаване на ипотечни кредити на много лица с лоша кредитна история. При това не беше необходимо собствено финансиране. И с годините и покачването на лихвите в САЩ това оскъпи тези кредити и много хора с лоша кредитна история не можеха да си позволят да плащат месечните си вноски.

Междувременно инвестиционните банки на Уолстрийт бяха пакетирали тези кредити и ги бяха продали на банки в Азия и Европа. По този начин кризата стана глобална.

В България не може да има такава криза, защото лихвите първо никога не са били толкова ниски, колкото в САЩ. Не са популярни и кредитите без собствено финансиране. И трето, българските банки нямат активи, които са свързани с тези високорискови ипотеки в САЩ".

Експертите са категорични, че у нас все пак могат да се очакват частични проявления на кризата, основно по линия на покачване на лихвите.

Половин година след началото на ипотечната криза в Щатите,

лихвите там паднаха до 3%. Еврозоната засега е настрана от трусовете. Великобритания също изпита сътресения, но не много силни. Най-яркият пример на Острова беше ликвидната криза в банката Нордърн рок още през септември.

В Германия са засегнати няколко банки. Индустриалната банка IKB с държавно участие, която отпуска заеми на малки и средни фирми, закъса в началото на месеца и трябваше да бъде спасявана от други финансови институти. Hypo Real Estate отписа близо 400 милиона евро. Засега кризата не е обхванала дребните собственици на недвижими имоти. По-скоро са изключение няколкото банки, които за да изчистят портфейлите си и да фризират балансите, са препродали на финансови инвеститори ипотечни кредити и то без знанието на клиентите. Това изправило собствениците пред опасността да изгубят имота и да останат на улицата.

Австрийците за разлика от американците предпочитат да плащат за наем, а не за ипотеки. Затова и механизма на даване на заеми отвъд океана няма кой знае какви последици за живота в Австрия съобщава, нашият кореспондент във Виена.

Италия също се разминава с тези проблеми за момента. Пряк ефект върху италианската икономика и раздаването на кредити няма. В началото цените на жилищата леко са паднали и сега на практика за замразени на тези по-ниски нива. Италианците обаче гледат да се изтеглят от рисковите фондове към по-сигурни инвестиции.

В четвъртък Световната банка обяви, че страните от бившия комунистически блок в Източна Европа няма да бъдат засегнати от ипотечната криза, но може да се очаква спад в икономическия ръст.