
Двамата тежко ранени от взрива, който избухна в кв. "Хаджи Димитър" - Георги Цеков и Надежда Любенова, са с опасност за живота, съобщиха от "Пирoгов". Мъжът е с 10% изгаряния, а жената – с 5%. Изгарянията са засегнали предимно лицето и очите.
Пострадалите бяха настанени в Клиниката по изгаряния на лечебното заведение, но тази сутрин бяха транспортирани в болница "Царица Йоанна" за лечение при очен специалист. Въпреки критичното си състояние, поради недостиг на линейки, Надежда бе откарана към хирургията с обикновен автомобил.
Операцията на ранените продължи близо три часа. Според очните хирурзи състоянието на очите им е много тежко. Лекарите все още не дават шансове дали взривените ще прогледнат. Особено зле бил Георги Цеков.
"И мъжа, и жената имат изключително много чужди тела, забити по клепачите, по повърхността на окото вследствие взрива - стъкло, метал, мигли и какви ли не боклуци още", обясниха лекуващи.
Близките на пострадалата Надежда Любенова нямат обяснение за случилото. Жената е работила като счетоводител и е приятелка на загиналата учителка. След операцията тя намерила сили да помаха на дъщеря си.
Заради тежката прогноза в петък очите на ранените ще бъдат повторно оперирани. Дотогава двамата остават на лечение в "Пирогов".
При инцидента в петък загина съпругата на Цеков - Лидия Цекова, учителка по биология. Тримата предизвикали взрива, след като изсипали в улична шахта химически вещества, вероятно метанол и етилов етер.
bTV потърси мнението на химик,
който да даде повече информация за тези вещества. Според Томислав Ризов взривът е резултат от възпламеняване на диетилов етер. Метанолът и диетиловият етер са силно летливи химически вещества, които при непредпазливост стават взривоопасни.
В случая няма нужда да има искра, удар или каквото и да е, те са много летливи, имат много ниска точка на възпламеняване.
Според Ризов се е подпалил именно диетиловият етер, тъй като е лек, бързо достига до кипене и започва да се изпарява при малко над нула градуса. По думите му метанолът и метанът, който вероятно се е образувал в шахтата, са подсилили взрива. Според него пострадалите при експлозията не са знаели какви вещества изсипват и именно затова са поели огромен риск.
Метанолът и диетиловият етер нямат приложение в бита, но са разпространени в кабинетите по биология и химия в училищата. Използват се предимно за упояване на животни за дисекции.
Според химика този случай повдига на дневен ред друг проблем, а именно наличието на химикали в училищата, които не се съхраняват правилно. Трябва да се направи основна инвентаризация на всички училища и където има опасни вещества, те да се унищожат, категоричен е той.
