Стачна вълна е на път да залее Германия. След локомотивните машинисти от държавните железници, които след продължителни ожесточени стачки и преговори неотдавна извоюваха 12% над заплатите си, днес шофьорите от градския транспорт в Берлин буквално парализираха германската столица.

С искания за 12% по-високи заплати, но минимум 250 евро бруто допълнително, водачите на автобуси, метровлакове и трамваи блокираха движението в Берлин от 0 ч. снощи. Предупредителната стачка ще трае до 15 ч. в събота. През това време в 4-милионната столица ще се движат само градската железница, таксита и частни автомобили. Основните градски артерии на практика са блокирани.

Стачка започнаха и металурзите в Залцгитер и други заводи с искания за 8% по-високи заплати. Според синдикатите през последните няколко години работниците са понасяли търпеливо проблемите на слабата конюнктура, но от три години заводите буквално са залети от поръчки, оборотът е нараснал с 85% и е време и работещите също да почувстват ефекта от икономическия растеж.

С подобни искания преговори за нови колективни трудови договори започнаха лекари, общински и държавни чиновници.