
Богомил Шопов: "Доставчикът, вашият Интернет, доставчик ще извършва шпионската дейност, а МВР само ще използва информацията".
Например, доставчикът ще обяви пред МВР, че доставя Интернет на Иван, Драган и Петкан, и чрез системата за наблюдение службите денонощно ще знаят с кого си пише Иван, какви писма получава Драган и с кого си говори Петкан.
Катерина Миланова: "Мен лично не ме смущава, че имам някакви тайни, които трябва да крия от някой, въпросът е, че това е лично пространство, което човек нормално не би искал трета страна да бъде намесена в него без негово съгласие".
Миглена Страшимирова: "Ще бъда по-сдържана в кореспонденцията си - и по мейла, и по чата, така че не бих искала това да се случва".
Аргументите на МВР са, че това трябва да се случи в интерес на борбата срещу тероризма и по искане на Европейския съюз. И по този начин се разкриват и редица други престъпления - примерът е пресен - вчера ГДБОП съобщи как чрез достъп до системата Скайп заловили софийски диджей, разпространявал в мрежата снимки на деца между 3 и 10 години. Специалистите обаче имат аргумент и срещу това.
Богомил Шопов: "Всеки що-годе нормален терорист, не че познавам такива, първото нещо, което ще направи, това е да си криптира канала за информация".
Плановете на МВР са да започне да ни следи с кого си говорим и пишем по Интернет от март догодина.