
От ОЛАФ съобщиха за bTV, че процедурата е в първата си фаза - оценка на информацията, която може да отнеме до два месеца. След като обработят данните, изпратени от българските власти и други източници, експертите на службата могат да предприемат собствено разследване. То отнема между половин и 2 години.
От Брюксел обявиха, че вдигането на забраната за разплащане по европейски проекти за пътища може да стане едва след като бъдат получени конкретни доказателства, че в корупционната схема не са замесени средства от европейските фондове.
Засега няма ясен отговор за какъв период ще бъдат замразени парите по проектите и дали Еврокомисията ще чака проверката на ОЛАФ, за да вдигне забраната.
Пред bTV един от говорителите на Еврокомисията Марк Грей, който първи съобщи, че ОЛАФ ще бъде сезирана, уточни, че не може да се ангажира със срокове, в които е допустимо забраната да е в сила.
Той повтори принципната позиция, че харченето на парите на европейските данъкоплатци не трябва да се засенчва от съмнения за корупция. Именно затова комисията настоява за цялостно и сериозно разследване на случая.
Службата за борба с измамите на Европейския съюз в момента разглежда 22 случая свързани с България, на етап разследване са 15.