
Румен Петков, министър на вътрешните работи: "Тази реализация трябва да покаже на всички държавни служители, че всеки, който използва служебното си положение, за да изнудва хората или да ги поставя в зависимост, се сблъсква със закона в най-голямата му сила".
Арх. Георги Янев, жалбоподател: "Аз не исках да ставам медийна звезда, нито публична личност, защото съм си обикновен архитект, който си работи. И си искам папките".
Според публикации в пресата, арх. Янев е трябвало да направи проект на 200 декара, купени от Фонд за недвижими имоти България с компенсаторни бонове.
За да се избегнат процедури в Министерството на земеделието, земята е разделена на девет парцела с девет отделни нотариални акта. Така решението за статута на земята може да бъде взето от Фонда за пътищата на републиката. На въпрос защо е искал да избегне Министерство на земеделието, Янев,отговори:
"Корупцията в Министерството на земеделието е кошмарна...защото там...не, няма повече да говоря. Мълча. Ако за моята 15-годишна практика трябва да ви разкажа до какви нива ми стига достъпът до корупцията, доста хора ще изгърмят".
Борис Велчев, Главен прокурор: "Този резултат има своята цена. Мисля, че г-н Янев разбра моите аргументи. Гражданското съзнание, съзнанието за съпричастност към гражданското общество, понякога има и тази цена - да излезеш с името си и да кажеш: Мен ме изнудват".
Министърът и Главният прокурор апелираха към хората да сигнализират, когато се сблъскат с корупция.
Министърът на земеделието и продоволствието Нихат Кабил призова Георги Янев, до 5 февруари да предостави, публично или лично, доказателства за твърдението си, че в аграрното ведомство съществува "кошмарна корупция".
Ако такива има, към уличените в злоупотреба ще бъдат предприети мерки, а материалите ще отидат при компетентните органи. При липса на доказателства обаче, ще бъде търсена отговорност от хората, които отправят безпочвени обвинения, се посочва в изявление на министър Кабил.