Подробностите ще научим от Марина Евгениева, която е пред министерството на здравеопазването.
Общият бюджет за лекарствени продукти за онкологични заболявания тази година ще бъде с около 12% по-голям от това, което миналата година беше като бюджет на здравното министерство и ще бъде от порядъка на 110 милиона лв.
С около 50% ще се намали общият бюджет за спешна помощ. От следващата се променя начина на финансиране на спешната помощ, като и за тази дейност се въведат годишни бюджети за лечебните заведения. От следващата година, ако даден пациент прецени, че има нужда от спешна лекарска помощ, но тя не е животозастрашаваща, ще трябва да я търси в дежурните кабинети на своя личен лекар.
Здравното министерство мотивира решението така - в момента процедурите са тромави, а болните чакат с месеци лечение.
“Ние сме гарантирали по-висок финансов ресурс за тази година, над 12% е ръстът на предвидените средства за лекарствени продукти, имаме готовност с изпращане на наши експерти, които да работят в лечебното заведение в процеса на подготовка и реализиране на тръжните процедури, след това ние ще прехвърлим критериите към съответните лечебни заведения и тези средства ще бъдат целева субсидия”, каза зам.-министърът Гергана Павлова.
Според Ангел Бекяров, който е един от пациентите, засегнати от промяната, това на пръв поглед изглежда добре, но ще създаде много проблеми: “Болниците нямат практика за такива търгове и тепърва трябва да я създават, има опасност болните за три месеца, когато влезе в сила наредбата от 1 март да не могат да реагират навреме и болните да останат без лекарства, които трябва редовно да получават”.
Според Ангел това е един експеримент, който няма да се отрази добре на пациентите. На същото мнение са и дистрибуторите. И в момента голяма част от тях чакат пари за доставени лекарства. Не знаят как ще се правят новите търгове - дали ще са само за медикаментите за химиотерапия и хемодиализа, или ще са общи - за всички, ползвани от една болница лекарства.
“Ако ги спечели един и същи доставчик и към него има задлъжнялост, той може да откаже доставка на базата на стара задлъжнялост не на новата. Една тръжна процедура отнема време, а не съм сигурен, че към момента болниците са абсолютно наясно каква тръжна процедура трябва да публикуват по отношения на тези нови позиции, които им се прехвърлят, а март е съвсем близо”, обясни Деян Денев.
Директорите на болниците все още не знаят подробности за това, което предстои. Затова и управителите на най-големите лечебни заведения, в които има хемодиализа и химиотерапия, отказаха да коментират.
Обсъждана ли е предварително планираната промяна с пациентски организации, директори на болници и доставчици на лекарства?
Вижте от разговора на Марина Евгениева с Теодора Захариева.