С едно натискане на копчето, дълго чаканите директни европейски плащания потекоха към родните земеделци. Субсидия на обща стойност над 155 милиона лева беше преведена по сметка на БНБ. От там парите ще бъдат преведени на други банки и чрез тях - разпределени на земеделските стопани.

Димитър Тадаръков: "Най-големите плащания, които правим, са 699 хиляди лева в района на Враца и Ловеч, 590 хиляди за площи в Бургас, 408 хиляди в Силистра".

От началото на кампанията за директните европейски плащания, на 1 март 2007 г., са подадени 79 хиляди заявления за обща площ 3 384 хектара.

За стопаните, които вече са теглили банков заем, за да ползват средствата авансово - тогава когато са им трябвали за сеитба или други действия, днешната операция ще погаси заемите им предсрочно.

Има и една група земеделци, които ще трябва да почакат още поне десетина дни, за да получат парите си. От Фонд "Земеделие" обясниха това с нуждата от проверки заради разкрити опити за нарушения.

Димитър Тадаръков: "4682 заявления са застъпвани. В 2447 заявления има парцели върху недопустима земя. Това са всички кандидати, които искаха да излъжат Държавен фонд "Земеделие", но не се получи".

Най-фрапантният случай е бил, когато собственик е декларирал 417 пъти повече земя от това, което притежава. От Фонда обещаха всички одобрени земеделски стопани да получат европейските пари по банковите си сметки преди края на февруари.

Европомощ ще получат и монасите от манастира "Свети Кузма и Дамян", където очакват субсидия от около 10 хиляди лева.

Заварваме отец Никанор на път към нивата. Той очаква първите европейски субсидии не във банката, а на полето. Подготвя нивата, за да може като получи парите от Европа да засее със специални тревни смески, тъй като тревата в района не е добра за животните.

Основното препитание на монасите е отглеждането на биволи.

Манастирът има и 4 кози, едно прасе, няколко кокошки, 20 пчелни кошера, 3 декара градина и около 500 декара ливади и пасища.

Отец Никанор: "Като се седне на трапезата в манастира, без захар и олио, всичко си е наше".

Отец Никанор е икономист по образование, а преди да избере монашеството е бил брокер на Уолстрийт. Винаги е знаел, че земеделието е труден и не особено доходен бизнес.

Но се ядосва на прекупвачите по веригата, които печелят безконтролно на гърба на производителите, а и на потребителите.

Отец Никанор: "Потребителите се товарят двойно - т.е. удрят им се две тояги. Един път млякото е 1.5 лева в магазина, а втори път - това са данъците, от които се доплаща още 40 стотинки на производителите".

Игуменът на манастирчето смята, че за да не стават жертва на спекуланти, производителите трябва да затворят цикъла и сами да продават. Както е направил и манастирът.

Това не е първият път, в който Черногорският манастир получава европейски пари. Някои от животните и техниката за стопанството са закупени с пари от САПАРД. А след няколко месеца ще кандидатства за евро пари за нов обор.