
За да овладеем баланса с производството и потреблението на ток у нас, от нова година два блока на ТЕЦ "Марица Изток" работят в пълно нарушение на евродоговорките за намаляване на въглеродните емисии.
Опасност от режим на тока няма, но специалистите признават, че без малките блокове на АЕЦ "Козлодуй", страната ни не разполага с достатъчно резервни мощности. При авария в някоя от големите ни електроцентрали енергийна криза ще бъде факт, признават експертите.
Едва в такъв случай имаме право да поискаме от Брюксел временно включване на спрените Трети и Четвърти блок в АЕЦ "Козлодуй". Пускането обаче ще отнеме доста време. Ако в този интервал съседните страни нямат излишък, който да внесем, режимът е неизбежен.
Йордан Димов: "Не искам да говоря много на тази тема, защото това няма да се случи. Но няма да се ограничава само бита или индустрията. Може да се направи така, както е правено в миналото - едновременно и двата сектора".
Председателят на парламентарната енергийна комисия дори се пошегува, че при режим - населението ще бъде призовано да спре климатиците и да си пусне радиаторите.
Рамадан Аталай: "Защото се забелязва, че има масово отказване от Топлофикацията и се включват хората на ток, като по-евтин от Топлофикацията".
По правилата на Евросъюза, от Нова година два от блоковете на ТЕЦ "Марица Изток" трябваше да са спрени, защото нямат очистващи инсталации и замърсяват въздуха с прекомерни въглеродни емисии.
Случаят е парадоксален пример как България, за да спази договора за затваряне на Трети и Четвърти блок, погази правилата на Брюксел по друга болна тема - борбата с глобалното затопляне.
Да има нова партньорска проверка на Трети и Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй", която да покаже, че двата реактора са безопасни. Това са обсъдили на среща днес президентът Георги Първанов, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и лидерът на европейските социалисти Жозеф Дол, който е на посещение у нас.