Прокуратурата поиска смъртно наказание за бившия египетски президент Хосни Мубарак. Той е обвинен, че носи отговорност за убийството на протестиращи по време на бунта срещу режима му.

Смъртна присъда по същите обвинения бе поискана и за бившия министър на вътрешните работи Хабиб ал Адли и шестима висши служители на службите за сигурност, съдени заедно с Мубарак.
Според Ройтерс и Асошиейтед прес сред подсъдимите, за които се иска смъртно наказание, са и двама синове на Мубарак - Аля и Гамал.

Прокуратурата иска максималното наказание за Мубарак и останалите обвиняеми, което е смърт чрез обесване.

Обвинението държи бившия лидер политически и правно отговорен за убийствата на демонстранти по време на 18-дневния бунт, с който той бе свален.

Мубарак не направи нищо, за да спре убийствата, въпреки че знаеше за тях от помощниците си, от телевизията и от докладите на тайните си служби, подчерта главният прокурор по делото Мустафа Сулейман.

По думите му като държавен глава Мубарак няма никакво право да твърди, че не е знаел какво става. Той е отговорен за случилото се и трябва да понесе законовата и политическа отговорност за него.

Делото срещу бившия президент за репресиите срещу протестиращите, при които по официални данни са били убити около 850 души, се води от 3 август. Мубарак пледира "невинен". Съдебното заседание ще продължи на 9 и 10 януари.