Не можем повече да търпим авторитарно отношение, заявиха новите четирима, напуснали Симеон - Николай Свинаров, Ваня Цветкова, Татяна Калканова и Лидия Шулева. Според Калканова вече има необходимия брой напуснали, които могат да сформират нова парламентарна група, но все още не е взето решение за това.

Дали да си тръгнат от НДСВ все още обмислят още няколко депутати, казват техни колеги от парламентарната група. Трудно се взема такова решение, коментират Валентин Милтенов, Светослав Спасов, Илко Димитров и Мариана Костадинова.

Всички тези неща, които са свързани с един народен представител, с една партия, която в 2001 г. беше национално движение - мислите ли, че е лесно да вземе всеки за себе си това решение, отбеляза Костадинова.

Според председателя на ПГ на НДСВ Пламен Моллов най-много общо 15 да си отидат от групата, което все още не застрашава коалиционното мнозинство. Когато НДСВ влезе в настоящия парламент бяха 53-ма. Първо напусна Лъчезар Иванов и стана член на партия ГЕРБ. Сега, ако наистина си тръгнат още 15, ще останат 37 депутати от НДСВ.

В Коалиция за България са 82-ма, в ДПС - 34 и 37 от НДСВ набират необходимото мнозинство, за да спасят правителството при вот на недоверие или да прокарат свои промени във важни закони.

Коментарите на коалиционните партньори

Според БСП напускането на недоволните жълти депутати няма да повлияе на стабилността на тройната коалиция. От ДПС обаче не крият, че са притеснени от роенето в партията на Сакскобургготски.

Според лидера на БСП-София Румен Овчаров, събитията в НДСВ създават сериозни проблеми в тройната коалиция. 

В студиото на "Тази сутрин" Овчаров заяви, че сега пред управляващата коалиция седи въпроса, как ще бъде гласуван инспектората на съдебната система при положение, че за приемането му са нужни 160 гласа. По думите му в момента и пред социалистическата партия има сериозен проблем, който се изразява в трудна комуникация с избирателите.

"Въпросът е защо след две години и половина успешно управление стана така, че електоралната подкрепа за БСП е доста ерозирала. Това ерозиране е не само в избирателния корпус, но и в твърдото ядро. Тези въпроси очевидно трябва да ги преосмислим. Може би в своя прагматизъм и съсредоточеността си в управлението на държавата, малко сме преминали границите на разумното".