Това е установил одитът на Сметната палата върху управлението на предоставеното имущество на политическите партии за 2006 година.

Данните бяха представени днес от председателя на Сметната палата проф. Валери Димитров. Партиите, преотдавали под наем помещения в противоречие със закона са: НДСВ, СДС, ССД, "Гергьовден", ВМРО, Зелената партия с лидер Александър Каракачанов, БЗНС на Георги Пинчев и БЗНС-НС с председател Стефан Личев.

Наемите, които са плащали партиите на общината и държавата са в пъти по-ниски от тези, които са получавали като наем, каза Рада Паскова, главен одитор на Сметната палата. Например, ако за едно помещение партията е плащала наем 70 лв. на месец, то тя го е преотдавала по 700 лв., посочи Паскова.

Сметната палата е провела разговори с ръководителите на тези партии и е получила уверение, че договорите за преотдаване под наем ще бъдат прекратени.

Наемите, по които се отдават помещения на партиите, се определят произволно, често те са от порядъка на стотинки за кв.м.,каза проф. Димитров. Сметната палата смята да предложи законодателни промени по този въпрос, както и по други точки от Закона за политическите партии, по които има неясноти и противоречия, отбеляза той.

Според експертите от Сметната палата, неяснота създава изискването фирмите, извършили дарения за определени политически сили, да не са участвали в търг по обществена поръчка.

Това е трудно доказуемо и партиите дори и да искат няма как да го проверят, посочи Коста Костов, член на Сметната палата. БСП,
НДСВ, СДС и ДСБ са получили дарения в противоречие със закона в тази му част. Получените от тях дарения от изпълнители на обществени поръчки са в размер от 1000 до 5000 лв.

Считаме, че не е удачно да бъде наложена административна санкция за такива нарушения, защото партиите реално нямат възможност да спазват това изискване на закона, посочи проф. Димитров. В закона не е предвидена и процедура за възстановяване на тези средства, добави той.

40 партии са ползвали помещения, без да имат право, е показала още проверката на одитния орган. Те са ползвали помещения - частна държавна или общинска собственост по общо 121 договора, от тях 31 договора са прекратени и 8 са в процес на прекратяване.

Сметната палата е съставила около 200 акта за административни нарушения за непредставени финансови отчети на политическите партии, каза проф. Валери Димитров. Предвиденият размер на глобата е от 1000 до 2000 лв.

Обнадеждаващо е, че самите политически партии вече са разбрали ползата от извършвания одит и в повечето случаи у тях е налице желание да спазват всички изисквания на закона, за да не изглеждат после виновни пред обществото и медиите, каза Коста Костов.

Той посочи, че след извършени разговори с ръководствата на партиите стотици хиляди левове дължими данъци за предходния одитиран период - 2005 г. са били преведени от партиите в Столична община, защото в столицата са седалищата на повечето партии.

Като проблем за одиторския орган и за партийната система в България изобщо Костов посочи голямата численост на партиите в България. В страната има стотици партии, като някои от тях са "джобно-семейни", посочи каза одиторът.

По думите му, лидерите или са в напреднала възраст, или просто не желаят да се занимават с политическа дейност, но не могат да закрият партиите си, защото нямат финансови средства да го направят и законовата процедура е много усложнена. Членовете на Сметната палата заявиха, че ще се опитат да постигнат законодателни промени и по този въпрос.