
Измененията, внесени от Министерския съвет, подкрепиха 152 депутати, 36 бяха против, 4 се въздържаха.
Близо 4 часа депутатите дебатираха вчера въвеждането на плоския данък.
Сегашният данъчен режим на прогресивно облагане на доходите на физическите лица се заменя с единна пропорционална ставка (плосък данък). Предвижда се намаляване на ставката на окончателния данък за облагане на доходите от дивиденти и ликвидационни дялове от 7 на 5 на сто, а за други доходи ставката от 15 е се намалява на 10 на сто.
Запазени са ставките за облагане с окончателен данък 10 на сто, както и ставката 7 на сто за обратно получените суми по дългосрочни договори за застраховки "Живот".
Предлага се ставка 15 на сто за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец. Запазено е и данъчното облекчение за лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, като размерът му от двойния размер на необлагаемата годишна данъчна основа е заменен с абсолютна сума - 5820 лева годишно (485 лева месечно).
Предвижда се отпадане на данъчните облекчения за деца и за дарения. Запазват се намаленията за задължителни осигурителни вноски и данъчните облекчения за допълнително доброволно осигуряване и за застраховки "Живот".
Предвидено е намаление на размера на нормативно признатите разходи - те са 40 на сто за авторски доходи, лицензионни възнаграждения на артисти, на изпълнители, на занаятчии, от продукти от селското стопанство,на нерегистрирани производители, продукти от горско, ловно и водно стопанство и декоративна растителност.
Предложено е 25 на сто да бъдат нормативно признатите разходи за доходите от свободни професии извън трудови правоотношения.
Предвижда се патентният данък от републикански да стане местен данък. Предлага се внесеният в общинските бюджети патентен данък да се приспада от годишното данъчно задължение на лицето за данъци върху дохода.
Дава се възможност лицата да приспадат от облагаемия си доход внесените от тях в чужбина задължителни осигурителни вноски във връзка с придобити в чужбина доходи.
По отношение на необлагането на дохода от продажба или замяна на имота, който служи за задоволяване на жилищните нужди на лицето и неговото семейство, е предложено въвеждането на минимален срок на притежаване на имота - 3 години, и дефиниция на понятието "недвижим жилищен имот", в която се посочват критериите, при наличието на които се счита, че имотът е служил за жилище на лицето и за който съответно следва да бъде приложено освобождаване от облагане.