Става дума за договорка между повече от 20 фирми, които са от Сливен, Ямбол, Тополовград и околните села.

Комисията за защита на конкуренцията разкрива забраненото споразумение през 2003 година. В него освен фирми, които произвеждат хляб, участва и регионалният съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в Ямбол.

Договорката е за еднаква цена от производител и в търговската мрежа при всички участници в споразумението на бял и типов хляб от 700 грама.

Решението на КЗК минава през поредица от съдебни дела. То вече има потвърждението от последна инстанция. ВАС постанови санкция от 155 хиляди лева за участниците в картелното споразумение.

В началото октомври тази година антимонополната комисия извърши претърсвания в офиси на компании и сдружения от 5 сектора заради подозрения, че са сключвали картелни споразумения и така са поддържали завишени цени на някои стоки и услуги.

Документация на производители и сдружения на производители на мляко и млечни произведения, растителни масла, хляб, пилешко месо и яйца, както и на таксиметровите услуги се анализира в специалната лаборатория за разкриване и изземане на информация за картелни споразумения.

Телекомуникационният пазар и производството на минерални води и безалкохолни напитки са секторите, които също са под наблюдение на КЗК.

Слабост в предотвратяването и разбиването на картели са санкциите - максималната е 300 хиляди лева. Предложението на КЗК е в новия закон да не бъде фиксиран размер, а санкцията да е 10% от оборота за предходната година на компанията, участвала в картелно споразумение.