Това припомни днес в София, Пиърс Донахю - един от посланиците на реформата, която Европейската комисия предлага в този сектор. Според пратеника на Еврокомисията, сред основните проблеми са забавянето на единния номер 112 за спешна помощ, функционирането на КРС и невъзможността да запазваме номера си при смяна на мобилния оператор. Запознати прогнозират, че вероятните глоби могат да надхвърлят 10 хиляди евро на ден.

Пиърс Донахю: "В Договора за присъединяване е записано, че България може да отлага въвеждането на т.нар. преносимост на номера до 2009 година. Според вътрешното ви законодателство обаче, това трябваше да е факт още в началото на тази година. Ние очакваме България да спазва собствените си закони".

Десет месеца след определения законов срок потребителите все още не могат да ползват един номер при различните оператори.

И регулаторът и мобилните оператори обаче са убедени, че до санкции няма да се стигне, а българските потребители ще се възползват от това удобство най-късно през март.

Николай Кичев: "Към момента техническата част от огромната техническа подготовка е извършена, мобилните оператори са направили необходимите инвестиции. Нека потребителите и гражданите на България бъдат спокойни такива санкции няма да има."

Процедурата по преносимостта на номера е скъпа и сложна. "Мобилтел" е инвестирал 6 млн. евро, "Глобул" – 1,5 милиона, а "Вивател" - около 1 милион и 200 хиляди, сочат данни на регулатора.