Според тях, ако наредбата за цените на лекарствените продукти бъде приета, това ще влоши качеството на обслужване в аптеките, а тези в по-малките населени места ще фалират.

Двойното падане на надценките ще доведе до повишаване на разходите за издръжката на една аптека, казват магистър фармацевтите. При това положение всеки един от тях ще предпочете да работи с по-малко персонал, което ще влоши качеството на обслужване.

Освен това, тази наредба ограничава достъпа на гражданите до лекарствени продукти, защото:

Маргарита Филипова - председател на РФК Варна: "Колегите няма да инвестират в разнообразие на лекарствени продукти и когато се изпише препарат, който примерно има търсене в рамките на един път месечно и който съответно е по-скъп, те ще предпочетат да го няма в наличност, а да го заявят по доставка"

Това ще принуди пациентите или да чакат, или да обикалят аптеките, докато си намерят лекарството.

Спадът на надценките застрашава от фалит най-вече аптеките в малките населени места и разходите ще се окажат по-големи от приходите. Във варненското село Приселци например, живеят 680 човека, които разчитат само на една аптека.

Валентин Андонов, управител на аптека в с. Приселци: "Ние в момента едвам издържаме при малките обороти, които са в малките населени места, а с новата наредба, при такъв оборот, просто е абсурдно да оцелеем".

Хората в Приселци се чудят какво да правят, ако за един аспирин например, им се наложи да ходят до Варна, която се намира на 20 километра.

Според фармацевтите, двойното падане на надценките няма да доведе до намаляване на крайната им цена. Сега, например, една опаковка аспирин струва левче, с падането на надценката цената му ще бъде 90 стотинки.

Никой обаче не може да предвиди дали цената, на която фармацевтите купуват аспирина, ще остане същата - 80 стотинки.