Въвеждането на чип-карти ще е едно от изискванията за членство на България в единната европейска платежна зона. До края на 2010 година всички разплащания в Европейския съюз трябва да стават толкова бързо и сигурно, колкото в рамките на една държава.

Една от целите на въвеждането на чип-карти - освен повече сигурност, е всеки картодържател да може да ползва дебитната си карта на всеки един банкомат в страните от Европейския съюз.

Информацията, която се съдържа в новите чип-карти не може да бъде разчетена и прекопирана, както може да стане с данните от магнитната лента. Някои банки вече са въвели чип-технологията, като на картите е оставен и магнитния носител на информация:

Никола Бакалов, директор Картови разплащания към ПИБ: "Това е направено за устройствата в България и по света, които не приемат чип карти.

Транзакцията отново ще бъде успешна само, че ще бъде направена през магнитната лента - тоест подсигурена е максимална функционалност, тоест картата ще може да се ползва на всички места, където се е ползвала и досега. Всички функции, които са ползвали досега клиентите ще продължат да ги ползват и с картите с чип".

Промяна има при кредитните карти с чип - и при тях е въведен пин-код, който да увеличи нивото им на сигурност. В момента много от търговските банки подготвят проекти за въвеждането на чип-картите.

Има и такива, които планират поетапна промяна с издаването на чип-карта след изтичане срока на старата. Други са готови от 1 януари да работят само с новите карти, като изтеглят от употреба тези с магнитна лента.