По новия бюджет се предвижда общините сами да определят размера на налозите и така да си набавят повече собствени приходи.

Проучване на bTV в различни по големина общини показа, че повечето избрани след местния вот общински управи все още се ориентират в новите си правомощия, да опредeлят местните данъци и такси. Все пак, софиянци могат да бъдат спокойни, тъй като изпълняващият длъжността кмет Минко Герджиков заяви, че повишение няма да има.

За сега не е ясно, дали и в Бургас ще е така. До края на ноември новият кмет Димитър Николов трябва да се запознае с приходите и събираемостта до момента, за да бъде взето решение.

Според общинската администрация обаче, сигурното е, че ще има актуализация за такса строителство в посока нагоре. Причината е, че в Бургас се строи много, а се събира малко.

Също в морската, но далеч по- малка, община Балчик смятат, че е рано за конкретни цифри. Стремежът ще бъде не към по-големи налози, а към по-голяма събираемост, обясни кметът Николай Ангелов.

Тъй като общината е твърде атрактивна за инвестиции, той не изключва възможността за повишение именно на таксите, плащани от инвеститорите.

Също по-голяма събираемост за сметка на увеличение на размера на налозите ще преследват и в Банско. Кметът на общината Александър Краваров увери, че сега действащите налози ще се запазят и догодина.

В Пловдив на този етап нагласа за увеличение няма. Дори на предстоящата сесия на 20 ноември се очаква, общинската фирма „Чистота” да внесе конкретно предложение за намаляване на такса смет за фирмите.

Според оповестено наскоро изследване, направено от Центъра за икономическо развитие по поръчка на финансовото министерство, всеки пети у нас се оплаква от размера на такса смет, всеки десети - от данък сгради. 5 на сто пък са недоволни от сложността на определянето им.