
Как допуснатата небрежност поставя на риск здравето на бебетата и бременните ще разберете от репортажа.
Двата апарата, за които в Майчин дом на шега казват, че са като музейни експонати, повече от месец са извън строя. След 23 години служба апаратите се развалят, а фирмите отказват да ги ремонтират, понеже от години вече не се произвеждат части за тях.
За развалените апарати здравното министерство е уведомено още на 14 октомври.
Докато Националната програма бъде изготвена, под въпрос остава бъдещето на новородените в България, които трябва да бъдат задължително изследвани за фенилкетонурия. Изследванията са задължителни и за деца, родени с други редки генетични метаболитни заболявания и някои бременни жени.
Проф. д-р Иво Кременски- Националната генетична лаборатория: "Една голяма част от тези заболявания могат да се лекуват - около 30 заболявания, но има и други, които не могат, но може да се предотврати раждането и за това ни трябват апаратите, за да се постави диагноза".
Цветелина е на 5 години. Лекуващите я специалисти обясняват, че засега се справят със симптомите - гърчове и епилепсия, следствие на болест, която засега не е ясна. Трудно е да се постави диагноза понеже апаратите, които биха изяснили клиничната картина са развалени.
Проф. Емил Симеонов: "Ние се принуждаваме да изпращаме материалите за изследване в чужбина, докога ще продължава това нещо?".
У нас няма дори и частна лаборатория, която да е оборудвана за тези изследвания. Така родителите на Цветелина ще трябва да търсят помощ в чужбина. Това ще им струва минимум 200 евро само за едно изследване.
Вече има едно заведено дело от друго семейство, което подобно на родителите на Цветелина, са се оказали лишени от здравеопазване.