Засега от дирекцията на Морска администрация във Варна няма да изпращат свой експерт в района на инцидента. Никой не е търсил помощ от тях.

Българските спасителни институции не са получили нито едно конкретно съобщение. Това е обичайна практика на руснаците при подобни ситуации, коментираха морски специалисти.

Можем само да гадаем какво става,

защото информацията, която пристига от руските медии, е много противоречива, казаха от Морска администрация. Въпреки това експертите там са подготвени и поддържат постоянна връзка с екипите на варненската екоинспекция и "Гражданска защита".

Температурите в Керченския проток в момента са много ниски, а при такива условия нефтът се втвърдява и потъва на дъното. Засега няма опасност нефтеният разлив да достигне до наши води.

Трудно бихме се справили със замърсяване от подобен характер. Страната ни разполага с един-единствен по-голям нефтосъбирач, който е собственост на частна компания и в момента е в Бургас. Фирмата разполага и с няколко по-малки скимъра, които могат да изпомпват замърсяването едва след като е локализирано с бонови заграждения.

България е предприела всички мерки да реагира бързо, ако нефтеният разлив в Керченския пролив наближи наши води, съобщи шефът на "Гражданска защита" Варна инж. Андрей Марков. За същото потвърди и инспектор Константин Станкович от отдела за опазване на морската среда в Морска администрация. Шефът на отдела по търсене и спасяване в агенцията Златко Кузманов заяви, че ще бъде отправено запитване към Русия, Украйна и Турция за случващото се в техни води.

Керченският проток се намира 800 км

от българските териториални води. В събота бурята пречупи на две танкер с 4000 тона мазут на борда. Потопени бяха още два кораба, пренасящи сяра, но тя е в херметически затворени контейнери и засега не представлява екологична заплаха.

Русия изпрати стотици войници да се включат в разчистването на нефтения разлив. Там се изляха около 2 хил. тона мазут и сяра. Ековластите предупредиха за

опасност от киселинни дъждове в района

В Азовско море сега се виждат две петна от нефтопродукти с дължина до 1 километър и широчина 200 метра, съобщи украинският министър на извънредните ситуации. По данни на местните власти в района вече са загинали около 30 хил. птици. Еколози предупредиха, че ще започне да измира и риба.

Замърсяването в Черно и Азовско море е колосално и обхваща десетки километри плажове по азовското крайбрежие, разказва местен жител пред вестник "Новие известия". Той се оплаква, че сярата, попаднала в морето от потъналите кораби, е започнала вече да се разлага.

Според местните глиганите от околните блата, прогонени от миризмата на сяра, бягат и се крият из нивите и горите близо до селата. Хората се опасяват също, че екозамърсяването ще провали туристическия сезон догодина. Туризмът е основният поминък на хората в района.