Това съобщиха пред bTV от дирекцията на Морската администрация във Варна. В този час изпълняващият длъжността директор на Областна дирекция гражданска защита инж. Андрей Марков е на закрита среща с представители на Изпълнителната агенция "Морска администрация", за да обсъдят план за действие, ако евентуално разливът навлезе в български териториални води и застраши крайбрежието.

Експерти вече предупредиха, че районът на разлива е заплашен от незапомнена екологична катастрофа, след като вчера, при силната буря в Керченския пролив потънаха 5 кораба, два от тях превозващи мазут и сяра.

Инж. Андрей Марков: "За мен е много важно какво ще се случи в района на аварията, в района на Азовско море, какви мерки ще вземе правителството на място, защото от тяхните мерки зависи какво ще дойде после при нас или няма да дойде”.

Все още няма информация дали морското течение ще насочи разливът към българската акватория на Черно море, но от Гражданска защита вече имат план за действие.

"В случай, че има уязвимост на крайбрежията, там ще се задействат всички сили и средства, които се занимават със събиране не нефтени разливи, с аварии по море. Това, което дойде на сушата, вече с наши сили и средства ще бъде изгребвано, събирано обезвреждано и т.н."

От Европейската агенция по морска безопасност непрекъснато изпращат на българската морска администрация сателитни снимки от засегнатия район, чрез които се проследява разливът и неговото разпространение в Черно море. Засега той е много далеч от нас, но не се знае накъде ще го отнесе течението.

Руските власти предупредиха за опасност

от екологично замърсяване на бреговата линия от украинската и руската територия край Керченския пролив. Стана ясно, че 1300 т мазут са се излели в Черно море от разцепилия се наполовина вчера руски танкер. Другите три потънали кораба, са превозвали 6800 т техническа сяра, която също е във водата, но не представлява екологична заплаха.

Днес беше съобщено, че са били намерени телата на трима души, претърпели корабокрушение по време на вчерашната буря в Азовсксо и Черно море. Издирват се още петима техни колеги - членове на екипажа на потъналия кораб "Нахичеван". Неизвестна остава и съдбата на 15 моряци от грузинския кораб "Хаш-Измаил".

Останалите пострадали от бурята бяха спасени. Ураганният вятър в тесния Керченски пролив беше със скорост до 130 километра в час. Вълнението достигна 7 бала и стана причина да потънат пет плавателни съда.