Европейската агенция за здраве и безопасност на труда смята, че страната ни прилага стриктен и ефективен контрол върху работодателите, но санкциите трябва да се завишат.

Инспекцията по труда контролира условията на труд в над 200 хиляди фирми. Европейската агенция за здраве и безопасност на труда смята, че българските инспектори си вършат добре работата и се спазва съотношението един надзорник на 10 хиляди работници.

Юка Такала: "България не е нито е зле, нито добре в контрола. Това е общият извод. Но трябва да сме внимателни в оценката. Според Евростат, държавите рекордьори по трудови злополуки са Германия, Люксембург, дори моята страна Швеция и Дания. Но това не значи, че там нещата са най-зле. Високият брой инциденти е знак, че инспекторите знаят и следят добре какво се случва там”.

Сега най-голямата глоба, която може да се наложи на работодател от трудовите инспектори е 5 000 лева.

Емилия Масларова: "Ще увеличим санкциите, по начин който да респектира. Всеки работодател може да даде 500 хиляда лева и да забрави, особено в строителството. Какво сам там 3 или 5 хиляди лева".

Юка Такала: "Глобите трябва да са съизмерими с печалбите и приходите на компаниите. Спомням си за пример, че в моята страна глобата за една циментова фабрика беше около 1 милион евро, защото ако санкцията беше по-малка нямаше да има никакво отражение и значение”.

Главната инспекция по труда ще се оглави от Гълъб Донев. Той ще смени сегашния директор Тотю Младенов, който спечели изборите за кмет на Враца.