
"Това е пълен абсурд, защото няма текстове в закона за класифицираната информация, нито в правилника на парламента, съобразно които да ни се дадат тези пари", казаха от опозицията.
Депутатите не искат 20 млн. за увеличение на заплатите си, а само 8 млн. в сравнение с тази година, заяви Пирински. От неговите думи стана ясно още,че се предвиждат средства в бюджета за догодина-за всеки депутат,който работи с класифицирана информация.
"Тези средства са 15%. За да се реализират обаче е нужна промяна в правилника за работа на парламента,а такава към момента няма. За работа с класифицирана информация се дава сертификат и заплащането е именно нещо като квалификация, която се получава", обясни още председателят на Народното събрание.
- След като няма предвидена промяна в правилника на парламента, защо ги искате превантивно тези 15% за работа с квалифицирана информация?
- Не е превантивно,очевидно те са заложени като ресурс,който евентуално да бъде на разположение.
- Ако се приложат тези 15%, колко ще вземе един депутат за работат си с квалифицирана информация допълнително?
- Не съм правил това изчисление-вие бихте могла да го направите като разделите 1 млн. лв. на 240.
Като разделихме 1 млн. предвиждани пари за работа с квалифицирана информация на 240 депутати се получи сумата от 347 лв.,почти колкото една средна работна заплата месечно към редовната заплата на депутат.Това е абсурдно,реагираха от опозицията.
Аз лично от много години работя с квалифицирана информация, това никога не се е заплащало. Така че за мен е пълен абсурд едно такова заплащане, коментира Емгени Чачев.
Не виждам никакво основание да има такива допълнителни възнаграждения - маниерът на управляващите би довел да направят наистина класифицирана информация заплатите на депутатите, отбеляза Иван Сотиров.
Георги Пирински информира още, че за тази година не са купувани нови депутатски коли, за да се направят икономии.