Лекари се обявиха против идеята фармацевтите да могат да заменят предписаните по рецепта лекарства. Вчера от националната аптечна камара поискаха да се разреши на фармацевта да прави така наречените „генерични замени” или с други думи да може да заменя оригиналния медикамент с негово копие. Как ще повлияе това на лечението и на джоба на пациентите? По темата - Мария Ванкова:

Едно и също лекарство се произвежда от различни фирми. В момента лекарите избират лекарствата на коя фирма да предписват. А фармацевтите са задължени да спазват рецептата и да продават лекарството точно на тази фирма. Аптекарите искат това да се промени и да могат те да предлагат на пациента и той да решава. От Националата аптечна камара твърдят, че така пациентите ще харчат по-малко за лекарства, а ефектът ще се запази.

Какво обаче мислят лекари и пациенти

Лекарите обясняват, че лечението на пациентите е тяхна отговорност. Особено, след като си поставят подписа под рецептата. Затова е редно те да решават лекарството на коя фирма е най-подходящо. В същото време доктор Пелтеков не отрича, че фармацевтични компании ухажват лекарите, за да предписват техните лекарства.

"Тази практика вероятно съществува. Но тя ще съществува и по същата логика и от страна на аптечната мрежа, получавайки правата за които се борят. Доколко е добра зависи изцяло от морала на лекаря и на фармацевтичната компания", каза д-р Наско Пелтеков, общопрактикуващ лекар.

Фармацевтите отричат да искат промяната, за да може фирмите да ухажват и тях. И обясняват, че ако имат право да заменят оригиналното лекарства с неговото копие , то пациентът ще се охарчи значително по-малко за лечение. А ефектът би трябвало да е същият.

Идеята се харесва на Светлин. Казва, че често влиза в аптеката с рецепта, която не му е по джоба.

"Не веднъж ми се е случвало да идвам с рецепти, които са ми по-скъпи, става въпрос за рецепти за около 100 лева и съм молил фармацевта да измисли някакво заместително лекарство. Все пак е имало и случаи, в които фармацевта ти казва, че няма как да се намери заместител и пак се налага да се върнеш при лекаря", каза той.

"Категорично няма да е опасно, ако се даде на лекаря в определени ситуации изрично да посочва в рецептата да не се прави генерична замяна", коментира д-р Станимир Хасарджиев, Национална пациентска организация.

Засега у нас, ако фармацевтите направят замяна на едно лекарство с друго, може да бъдат глобени поне с 500 лева.

Как този въпрос е уреден в други страни?

Практиката е различна в различните държави. Най-често се дава право на фармацевта да избере фирмата - производител и дали да даде оригинал или копие. Като обаче се дава правото на лекаря в определени ситуации да посочва на рецептата, че замяна не трябва да се прави. Данните сочат, че страните с най-добре развита генерична политика са САЩ, Германия, Швеция - там продажбите на генерични лекарства представляват около 40% от общия брой продадени лекарства. По-слабо развита е практиката в страни като Испания, Италия и Франция - там процента е около 3-4.