
За кмет на община средната избирателна активност е 47,89% и за кметове на райони съответно - 18,22%. За кмет на район в столицата средната избирателна активност е 17,9%, за Варна - 17,5% и за Пловдив - 20,13%.
Комисията ще предложи на президента да насрочи нови избори в 15 кметства, съобщи говорителят на ЦИКМИ Александър Александров. Причината е, че в тези населени места двамата кандидати са получили на втория тур равен брой гласове.
В големите областни центрове БСП печели 11 кмета, ГЕРБ - 10, десните партии - 5, ДПС - един. (вж. подробно резултатите).
Все още има места, които нямат категорично избран кмет на балотажа. По интересното обаче е, че има няколко областни града, в които разликата между двамата опоненти е много малка. И в случай, че някой от кандидатите поиска ръчно преброяване на бюлетините има голяма вероятност да се получи обрат.
В Ловеч например разликата между кандидат на БСП и кандидата на ГЕРБ е 370 гласа.
В Стара Загора човекът на ГЕРБ има преднина от 490 гласа пред кандидата, подкрепен от социалистическата партия.
А най-минимална е разликата между опонентите в Шумен. Избраникът на БСП изпреварва подкрепения от ГЕРБ кандидат с 52 гласа.
Има и населени места, в които и на балотажа не беше избран кмет.
В 15 села ще се проведат нови избори.
Едно от селата, в които пак ще има избори е петричкото село Рибник.
В село Рибник живеят около 1000 души. Повечето от тях са възрастни хора. Въпреки практиката именно възрастните да са най-стриктни гласоподаватели, в това село на изборите в неделя излязоха да гласуват едва 140 души.
Те трябваше да избират между земеделеца Стойчо Тулев, издигнат от БСП и фелдшерката Величка Паскова от ВМРО. Селото се разделя на два лагера - едните подкрепят фелдшерката с мотив, че на селото е нужен лекар. Другите твърдят, че ако Тулев стане кмет, ще спечели земеделието, с което се препитават.
Оказва се, че на балотажа вчера двамата кандидати получават еднакъв брой гласове - по 70.
Хората в Рибник се подготвят за повторен балотаж и се надяват на по-висока избирателна активност, за да си имат и те кмет.
В нощта на втория тур отново имаше напрежение и блъсканици между хората, които пристигаха с изборните протоколи пред Общинската избирателна комисия в София (ОИК). Екип на bTV установи, че въпреки навалицата, този път комисията работеше по-бързо в сравнение с първия тур на изборите.
Изстрадали нощта след първия тур, хората даваха всичко от себе си, за да се доберат по-напред на опашката пред Общинската избирателна комисия. Струпването на около 4000 членове на секционни комисии пред Националния дворец на културата доведе до опашки, на които хората се блъскаха помежду си в стремеж да стигнат по-бързо до залата, където се предават протоколите.
Хората, които стояха на опашката очакваха, че и този път ще успеят да предадат изборните протоколи едва сутринта. Мнението на вече предалите протоколите беше противоречиво. Жена казва, че е минала за секунди, друга казва, че било нещо като "Индиго".
Повечето смятаха, че са минали по-бързо заради това, че на вторият тур и бюлетините, съответно и данните, които се въвеждат в изборните протоколи са по-малко. В крайна сметка суматохата пред Националния дворец на културата приключи преди полунощ. Към 23:30 ч. вече огражденията пред НДК бяха събрани.