
Общо 11 дела за купуване на изборни гласове е образувала прокуратурата в цялата страна. Това съобщи пред bTV зам.-главният прокурор Камен Ситнилски.
За седмица са подадени 118 жалби - и от граждани, и от организации, и от застъпници за кметове, каза пред bTV Ситнилски.
За първи път обвинителите в Перник разглеждат едновременно три дела за това престъпление. Заради сложността им, делата там ще бъдат наблюдавани лично от Върховната касационна прокуратура.
Едно от другите сериозни дела е в Добрич. Там нашите указания бяха да се задържи лицето, но се оказва, че то се е укрило. Има постановление за принудителното му довеждане и издирване.
Сигнали със събрани доказателства има още в Несебър, Левски и Казанлък. Анализът на схемите за купуване извежда един мотив за това престъпление.
"Конкуренцията на кандидатите за кметове, според мен, поражда и онзи стремеж на всяка цена и с всички средства да бъдат осигурени избирателите. Това го обяснявам със засиления политически интерес към кметските места и другите ръководни места в общинските съвети поради това, че там вече ще се концентрират - имам предвид общините - огромни парични потоци, които трябва да се управляват", обяснява зам.-главният прокурор.
Въпреки наказанието от една година затвор, хората взели пари за своя глас, не трябва да се страхуват и да подават жалби, е мнението на прокуратурата. За купувачите законът е определил до три години затвор.
Струва ми се, че една политическа партия трябва да има предвид това, че тия избори не са последни и не са единствените, отбеляза Ситнилски.
Икономически интереси са причина
за масовото купуване на гласове на изборите, заяви в Търговище премиерът Сергей Станишев.
"Предприемат се всички превантивни мерки от Министерство на вътрешните работи и прокуратурата, за да се ограничи това много порочно и грозно явление, което в действителност удря в самата демокрация в България. Аз изразявам съжаление, че толкова масов характер придоби купуването на гласовете. Очевидно има много икономически кръгове, бизнес интереси, които се опитват чрез купуване на гласове да вкарат политическо влияние, което да защитава техните икономически интереси", каза министър-председателят.
"Нещата опират и до съвестта на хората. Искам да благодаря на медиите за пореден път, както и на гражданите, които даваха сигнали", отбеляза Станишев.
"Хубавото нещо е, че се демонстрира ясна нетърпимост от обществото към този феномен, затова вярвам, че в неделя с усилията на органите на реда, на българската прокуратура ще бъдат взети всички превантивни мерки, това да се ограничи много видимо", добави премиерът.
По никакъв начин проверките на прокуратурата за купуване на гласове няма да се отразят на балотажа, заявиха от Централната избирателна комисия за местните избори.