
От понеделник, 5 ноември се прекратява ефективната учителска стачка, но учителите запазват стачна готовност и възможността за предприемане на всички разрешени от законите протестни действия в защита на справедливите искания за просперитета на българското образование. Това се казва в решение на ръководствата на трите синдиката в образованието.
Учениците ще влязат в класните стаи във вторник, тъй като понеделник е почивен ден след втория тур на изборите в неделя.
В решението се посочва, че стачката се прекратява, за да бъде възстановен и нормализиран учебният процес и да не се допусне провал на учебната година. Като причина за край на протестните действия те посочиха и факта, че няма с кого да продължат преговорите след категоричния отказ на Министерството на образованието и науката (МОН) и на правителството. Учителските синдикати отчитат като свой успех, че са извоювали
повишението на работните заплати с 18% от 1 ноември
на 152 хиляди души, работещи в средното образование. Но това повишение било недостатъчно, както и че е недостатъчно повишението на издръжката на един ученик от 933 лева на 1151 лева. Синдикатите настояват тази издръжка да се повиши на 1381 лв. през 2008 г.
Лидерът на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева каза, че в понеделник ще бъдат обобщени резултатите за това колко училища от 24-те района в София имат намерение да продължат стачката. От 28-те области в страната само в Бургас има училища, които искат стачката да продължи, каза съпредседателят на Единния национален стачен комитет (ЕНСК) Стефан Вълков.
Синдикатите заявиха, че ще организират национален митинг протест при приемането на бюджета за 2008 година, както и ще настояват за срещи при разглеждането на бюджета в парламентарната комисия по образование, по бюджет и финанси и по правата на човека.
Още следобед учители по български език и литература от Хасково се събраха, за да умуват,
как най-безболезнено за учениците
да бъде наваксан пропуснатия по време на стачката материал. Освен традиционното преструктуриране на материала, те се обединиха и около една не толкова популярна идея - да вземат от ваканцията на децата.
През учебната година децата имат четири ваканции - коледна, междусрочна, великденска и пролетна. Това, според хасковските литератори е резерв, който може да бъде използван. По-трудно ще бъде за учениците в ХІІ клас, на които предстои матура.
От 108 учебни часа по български и литература, те вече са изгубили 15. Един от начините да бъдат наваксани е използването на академичен подход - учениците да подготвят доклади, самостоятелна работа в къщи, а в часовете да се използват за коментар и за работа върху новия материал. Срещата между учителите роди много предложения и само едно решение: класните работи по литература да се преместят в началото на януари.
Една от най-обсъжданите точки в преговорите по време на учителската стачка беше въвеждането на т.нар. "делегирани бюджети" от 2008 година. Това означава, че
бюджетите ще се формират в зависимост от броя учениците
Бюджетите ще се утвърждавани от общинските съвети, но ще ги управляват директорите, а те имат много въпроси. Директори се опасяват, че делегираните бюджети се въвеждат прибързано.
От МОН уверяват, че няма опасност заплатите на учителите в условията на делегиран бюджет да намаляват всеки път, когато се появят непредвидени разходи или директорът им не се справи с управлението на парите. Ще има възможност общините да отпускат и допълнителни средства при нужда. Директорите ще получат право и да търсят допълнителни източници на доходи.