Близо 500 ученици от 12-ти клас се включиха в протестно шествие в центъра на Шумен. Те настояват да бъде отменена матурата за техният випуск, защото не са ясни критериите, както за провеждането на изпита, така и за поставянето на оценките. Учениците признават, че заради задължителните изпити ще бъдат принудени да ходят на частни уроци.

Над 200 варненски ученици се включиха в шествието срещу матурите, организирано от випуск "Единство".

Ученици: "Един месец вече и половина продължава учителската стачка. Нямаме време да си научим. Няма просто как да изкараме. И накрая четири години сме учили за какво? За да ни скъсат на матурите. Просто не е честно"

Стотици ученици се събраха и в София да кажат своето не на матурите. Само за два часа учениците събраха 2500 подписа против зрелостните изпити.

Според министъра на образованието и науката, учителската стачка за момента не е предпоставка матурите да отпаднат. Той заяви, че материалът ще бъде наваксан. Министър Вълчев обеща на дванайсетокласниците среща, за да обсъдят въпросите относно матурата.

Според Даниел Вълчев, възможно е голяма част от висшите учебни заведения да приемат матурите вместо кандидат-студентски изпити. Кои точно ще се разбере през следващите месеци.

На днешния празник, учени от Българската академия на науките и представители на висшите учебни заведения също протестираха.

Вмeсто да са празнични, шествията в деня на будителите бяха протестни. На петнайсетина метра от скандиращите срещу матурите ученици се разположиха протестиращите срещу бюджета за 2008 година университетски преподаватели и учени.

Захари Пешев, БАН: "Дошли сме тук да изразим своя протест срещу унизителното положение на българските учени и преподаватели, на хората на интелектуалния труд”.

Гиаз Гулиев: "Крайно време е държавата да се заеме с науката - да има някаква стратегия, политика, финансиране”.

Въпреки отрицателните настроения, все пак се усети, че е празник.

Орлин Гимишов: "Образованието не е приоритет в България, а точно обратното, хората занимаващи се с образование и наука са унизени до краен предел.

- Какво мислите за бюджета за 2008 година?

Орлин Гимишов: "Видно е какво мисля от всичко тук. Процентът, който искахме да бъде заделен не е заделен”.

Протестиращите продължават да настояват за по-висок процент от Брутния вътрешен продукт за образование и наука. На практика, процентите, заложени в новия бюджет, са същите като тези от 2007 година.

Парите догодина ще са повече заради по-големия Брутен вътрешен продукт. Шансът на протестиращите от тук нататък е да преговарят с представители на Народното събрание.