
Приоритетите в проектобюджета за 2008 година са дефинирани от политическите сили от тройната коалиция още през 2005 година, уточни министър Орешарски.
Виждаме по-отчетливи ръстове както на социалните дейности, така и на два ключови сектора за развитие на цялото общество – образованието и здравеопазването, каза още той.
Само макроикономическа стабилност не стига. А ако обърнем въпроса – а без нея, попита той, провокиран от въпроса не се ли превръща във фикс идея запазването на стабилността.
Макрорамката никога не е основен приоритет, тя е база на всички останали приоритети. Всички благоразумни фискални икономически политики са насочени не само към днешния ден, а и към утрешния, категоричен бе финансовият министър.
Като основен приоритет той посочи инвестициите, като в проектобюджета е заложен ръст на разходите с близо 50%.
Целта за свиване на публичната сфера не е за фискални спестявания. Целта е повишаване ефективността на публичните услуги чрез по-добро заплащане, уточни Орешарски. Това, по думите му, няма да засегне учителите. От началото на тази година секторът на образованието ще премине изцяло на делегирани бюджети и оптимизиране ще дойде по силата на икономическата логика.
Струва ми се, че в последните седмици на два пъти стигаме до предварително споразумение с учителските синдикати, след това се оказва, че не сме стигнали. Надявам се да намерим решение в близките дни. Не очаквам обаче верижни реакции и не бих коментирал хипотези по случая.
Днес ще приемем проектобюджета в Министерски съвет и той отива в парламента, оттук-нататък дебатът ще се води на това равнище. Секторът на образованието беше изостанал в реформите, а оттук и в заплащането.
В следващите години големите училища ще усетят ползите от новия механизъм на финансиране, при по-малките училища сме готови да помогнем при достигане до финансови трудности, категоричен бе министърът на финансите.
За следващата година в проектобюджета са заложени допълнително 1 млрд. лв. за преиндексация на пенсиите, както и инфлация от 4, 5 % в края на годината.