
Другите големи градове, които посочиха своите градоначалници категорично са Пловдив - там печели кандидатът на ВМРО и ГЕРБ Славчо Атанасов и Варна, където досегашният кмет Кирил Йорданов печели трети мандат.
Още снощи Кърджали също избра своя кмет - Хасан Азис. Няма изненади и за плевенчани, които ще бъдат управлявани от Найден Зеленогорски.
В Смолян и Добрич също е ясно, че хората са предпочели старите си градоначалници – това са две дами – Дора Янкова от БСП отново е кмет на Смолян, а Детелина Николова, която спечели предишния си кметски мандат като кандидат на НДСВ, сега ще управлява като кмет на ГЕРБ. В Монтана печели независимият Златко Живков.
162 общини ще избират кметове на втори тур
Общините избрали кметове на първи тур са 102, по данни на Централната избирателна комисия. Останалите 162 ще избират повторно на 4 ноември.
В бедстващия Цар Калоян изборите печели от първи тур досегашния кмет Ахмед Ахмед. С 87 % одобрение в пазарджишкото село Семчиново на първи тур е избран и бившият председател на федерацията по борба и небезизвестен бизнесмен Димитър Джамов, който е родом от Семчиново.
Благоевград ще избира втори път между своя бивш кмет Костадин Паскалев и Радослав Тасков. В Бургас на балотаж отиват кандидатът на ГЕРБ Димитър Николов и на Атака Валери Симеонов
Балотаж ще има във Видин между досегашния кмет д-р Иван Ценов и Румен Видов от ГЕРБ. ГЕРБ ще се бори за кметското място и в Русе - там кандидатът им Ваньо Танов ще се изправи срещу независимият Божидар Йотов.
Въпреки заканите, членове на секционните избирателни комисии не са подали жалби за липсата на организация при приемането на протоколите снощи.
Хаосът при приемането на протоколите се превърна в един от най-скандалните моменти от изборната нощ. Както вече ви съобщихме, снощи много от членовете на секционни избирателни комисии се отказаха да чакат на огромната опашка пред Общинската комисия в НДК, за да предадат изборните протоколи и дойдоха едва сутринта. Нарушение ли е това, се опита да разбере колегата Богомил Грозев, който рано сутринта засече хора, с протоколи под мишница.
Струпването на над 4200 члена на секционни избирателни комисии пред входа на Общинската избирателна комисия в НДК доведе до пълен хаос, суматоха и изнервена обстановка. В шест и половина сутринта тези, които нощуваха в НДК, предадоха протоколите си. Другите, които не дочакаха реда си, започнаха да идват с изборни протоколи под ръка.
Тримата членове на секционна комисия се притесняват, че може да бъдат обвинени, заради това, че са прибрали протоколите.
По закон протоколите трябва да бъдат предадени до 24 ч. от приключване на изборния ден. Но до предаването им с председателят трябва да са неотлъчно поне двама члена на същата комисия.
Бившият заместник-председател на ЦИК Михаил Константинов обясни пред bTV, че това е нарушение на закона. Според него, изборните протоколи не могат да бъдат фалшифицирани, защото са трипластови с няколко подписа.
Но това не ги предпазва от възможността да бъдат изгубени или откраднати. В Закона за местните избори се казва, че който наруши нормативният акт се глобява с 50 до 2000 лв. и то, ако деянието не е престъпно.