Средствата ще бъдат използвани за възнаграждения на учителите след договорка със синдикатите, добави министърът в отговор на запитването на Борислав Китов и Атанаска Тенева относно използването на бюджетния излишък на МОН, в контекста на синдикалния протест на учителите.

Икономиите в бюджета на МОН са около 10 000 лева, но голямата икономия ще бъде по програма "Оптимизация на училищната мрежа". По нея за общините са били предвидени 35 000 000 лева, поясни министърът. Поради ниската активност на общините, очертаващите се икономии ще бъдат в размер на 20 милиона лева.

Даниел Вълчев подчерта, че без бюджета за 2008 г. не може да се реши дали средствата да бъдат използвани за част от основното възнаграждение в учителските заплати, или да се изразходват за допълнително еднократно плащане. Вълчев подчерта, че парите са налице и МОН има готовност за договорка със синдикатите.

За тази година от бюджета за училищно образование са предвидени 1 милиард 665 милиона лева, или 3.26 процента от БВП, уточни Вълчев. Чрез бюджета на МОН са разпределени 16 процента от сумата, а останалите - чрез общините и министерствата на земеделието и продоволствието и на културата, добави той.

Министърът допълни, че предстои да стане ясно какви са икономиите на министерството и общините, защото се очакват данните за деветмесечието на 2007 г., както и  яснота дали е възможно субсидията да се усвои изцяло.

По данни на Министерството на финансите към 30 септември общините нямат икономии, а имат просрочени задължения в размер на 2 000 545 лева.

По думите на Вълчев, икономии могат да се направят и от оптимизацията на паралелките в училищата, тъй като според него в България има малко над 44 000 паралелки, от които до 6 000 са маломерни, като от тях 1950 са с деца от различни класове и това представлява сериозен проблем за образователната система. 

Готови сме да направим всичко, което е необходимо, в рамките на разумното, така че в понеделник системата да започне да функционира, съобщи още Даниел Вълчев. Той информира, че в момента се уговаря среща със синдикатите за продължаване на преговорите.

В отговор на  въпрос дали 650 лева е максимумът, който правителството може да предложи, Даниел Вълчев посочи, че това е средната брутна учителска заплата, която може да се постигне към 1 юли като минимум. Ако минем на делегирани бюджети, допускам, че в голяма част от училищата средната заплата ще е много по-висока, допълни Вълчев.

На 20-тия ден от ефективната стачка в средното образование в нея участват 98 на сто от педагогическия и непедагогическия персонал, съобщиха от Единния национален стачен комитет на трите синдиката в образованието.

В съобщението се казва, че стачката продължава. Няма да има подписано стачно споразумение без мандата на учителите. В регионите е изпратено допитване по проект на споразумение, което не е договорено окончателно.

ЕНСК и ръководствата на трите учителски синдиката настояват не за оттегляне от преговорите на отделни министри, а за ефективни преговори без прекъсване, на базата на които да се реши острият социален конфликт.

От ЕНСК за пореден път заявяват, че няма да допуснат политизиране и намеса на политически фактори в решаването на  трудовия спор и постигане на исканията на учителите.

След вчерашното оттегляне на министрите Пламен Орешарски и Даниел Вълчев от преговорите за учителските заплати, предизвикано от променената позиция на синдикатите, днес синдикалистите ще искат преговорите да се подновят. Какви са настроенията сред учители и ученици при неяснотата и докога ще продължи стачката, проверихме тази сутрин във Варна.

Вече 16-ти ден варненските учители са на палатков лагер в центъра на морския град. Те дежурят там денонощно. На дежурство тази сутрин застъпиха преподаватели от училище "Ангел Кънчев" и Първа езикова гимназия.

Учители: "В 8.00 часа сме тука. Не е леко, защото минават хора с положителни и с отрицателни отношения, но независимо от това направи ми впечатление, че масово младият народ във Варна идва и подкрепя".

"В момента имаше 4600 и няколко подписа, от които само един категорично заяви и то точно тази сутрин, че ние сме безотговорни, безочливи, нагли и т.н."

Много варненци се подписаха в тетрадката в подкрепа на учителите и техните искания. Имаше и такива, които не одобряват стачката.

Граждани: "Справедливи са исканията, но не по този начин. Не с тези средства и с това, как да ви кажа, тяхно унижение, на учителите. Затова, защото учителят винаги е бил отдаден на своите ученици, а техните ученици, нашите деца, нашите внуци са вече малко повече от половин месец по улиците, по градинките".

"Срам ме е,че съм била учителка като гледам по телевизията тези улични шествия, хоро играят, какво ли не. И тия цифри дето ги чуваме там будят недоумение в мен, щото дъщеря ми също е учителка. Виждам нейния фиш. Не е това, което се говори по телевизията".

Исканията на варненските учители са непроменени и много от тях смятат да подадат оставки, ако те не бъдат удовлетворени. Според тях, по време на преговорите е станало недоразумение, зад което стои правителството.

Учители: "Чакаме да се доизяснят нещата. Кой има претенции, по какви причини, нали, има претенции други, и тези два дена смятаме, че ще се постигне някакво споразумение или поне ще се изяснят нещата как са в крайна сметка".

"Чакам в най-скоро време положителния изход. Да се надяваме, че в понеделник ще бие училищният звънец радостно, а не както сега в мълчание".