Ана-Мария е от Троян. Има вродена глаукома и са направени операции на двете очи. Преди близо година майката подава документи детето й да бъде освидетелствано в ТЕЛК - Плевен, тъй като в Ловешка област няма очна комисия. Получава няколко писма, в които се определят и след това отменят дни и часове за преглед.
„Обадих се на очен ТЕЛК Плевен, оттам един господин едва ли не ми се скара защо се обаждам, че не сме единствените и трябва всеки да си чака реда”, каза майката Мария Иванова.
Междувременно Мария получава трето писмо, в което пише, че ТЕЛК очни болести Плевен няма вече право да освидетелства деца до 16 години. Както и че яснота кой, кога и къде ще прегледа детето, майката ще получи след „яснота от съответните инстанции”.
Потърсихме яснота по проблема в регионалния център по здравеопазване в Плевен. Оказа се, че по наредба от Министерството на здравеопазването от май месец, в страната трябва да се създават детски експертни комисии. Такива обаче към момента има само в няколко града, един от които е Плевен. В Ловешка област, където попада и Троян, детска комисия няма. Затова Ана-Мария би трябвало да бъде прегледана в Плевен.
„Би трябвало да бъде освидетелствана от специализирана ТЕЛК, очна ТЕЛК, практически попада в ТЕЛК очна Плевен, с участието на педиатър. Тъй като плевенската специализирана очна комисия обслужва девет области и е доста натоварена”, обясни д-р Атанас Гарев, директор на РЦЗ Плевен.
От регионалния център по здравеопазване признават, че има известен хаос със създаването на детските експертни комисии, което води до забавяне на документите и прегледите.
„Предвижда се промени и изменения в Закона за здравето, където тези неща ще бъдат регулирани и смятам, че няма да се получават повече такива неудобства за пациентите и техните родители”, каза д-р Атанас Гарев.
От РЦЗ Плевен се ангажират да проверят защо вече година Ана-Мария от Троян не е прегледана от експертната комисия.