
На специална пресконференция след завръщането на българските медици Саркози заяви, че ще помогне на Либия да се върне в международната общност. Държавният глава на Франция беше поставил успешното приключване на случая с българските медици като условие да посети джамахирията.
Макар че от Елисейския дворец отказват да конкретизират темите на преговори между Никола Саркози и Муамар Кадафи, сред основните насоки на сътрудничество са енергетиката и оръжейните сделки. Либия, трети производител на петрол в Африка и страна, богата на газ, се отваря за чуждестранни инвеститори, като възнамерява да навакса пропуснатото, заради наложеното й дългогодишно ембарго след атентата над Локърби.
Според представител на либийското правителство новите споразумения може да бъдат и в областта на сигурността, образованието, имиграцията, здравеопазването и научните изследвания.
Очаква се Саркози отново да призове за създаването на нов Средиземноморски съюз и да поиска помощ от Кадафи в борбата срещу нелегалната имиграция към Южна Европа.
Отношенията между Франция и Либия се влошиха след взривяването на френски пътнически самолет над Нигер през 1989 г. Френското правосъдие осъди задочно шестима либийци. Северноафриканската държава обаче отрече да е отговорна за нападението.
След като джамахирията се съгласи да изплати компенсации от по един милион долара за 170-те жертви на атентата обаче отношенията започнаха да се подобряват. Сега анализаторите смятат, че джамахирията може да стане ключов търговски партньор на Франция.