Инициативата ”Телеранд” има за цел да убеди общественото мнение в предимствата от приема на нови страни в Европейския съюз, включително и България.

***
Чуждите работници във Великобритания са оказали положително въздействие върху икономиката на страната, тъй като те не са навредили нито на пазара на работната ръка, нито на равнището на заплащането. Това заключава доклад на ръководството на британските профсъюзи.

Нещо повече - приносът на имигрантите за британската икономика се състои в това, че платените от тях данъци надвишават предоставеното им обществено обслужване. В същото време от профсъюзите предупреждават за "безскрупулни" работодатели, които не се съобразяват с правата на чужденците. Затова основната задача на браншовите организации трябва да бъде гарантирането на минималната надница, се казва в доклада.

Приливът на голям брой чужденци от Източна Европа след 2004 г., които са готови да приемат ниско платена работа в строителството, селското стопанство или домашното обслужване, подхрани опасения за замразяване на нивата на заплащането в тези сектори. Опасенията обаче, се оказаха неоснователни и заради подема на британската икономика през последните години, е констатацията на профсъюзното ръководство.

Най-новата статистика сочи, че тази година броят на източноевропейците, търсещи препитание в Обединеното кралство, чувствително е намалял.